Banka Kredi Kampanyaları

30 Bin TL Faizsiz Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnafların nakit sıkıntısına çare bulmak için bankalar ve devlet işbirliğinde çeşitli paket çalışmalarına yer veriyor. En son Halkbank esnaflara 30 bin TL Faizsiz kredi sağlayacağı müjdesini vermişti. Ayrıca Maliye Bakanlığı da 40 bin işletmeyi 2019 – 2020 yılları arasında finanse edeceğini duyurdu. Bu paketin içinde yer alan geleneksel mesleklerin alışveriş merkezlerinde yer almasını kapsayacak kira desteği büyük dikkat çekti. Özellikle de el yapımı sanatlar ile gelirini sağlayan kişiler bu teşvik sayesinde çok daha kalabalık bir noktada ve iyi şartlar altında işini sürdürebilecek.

Halkbank tarafından sağlanacak olan destek paketi tam 22 milyar liralık. Dolayısıyla ülke genelinde pek çok esnafın finanse edilmesi bekleniyor. Bu 22 Milyar kiralık desteğin 10 milyar lirası ocak, şubat ve mart ayında esnaflara sağlanmıştı. Geriye kalan 12 milyar TL ise 2020 yılına kadar yerleri e ulaşacak. Ancak esnafa bu yıl sağlanacak destek bununla da sınırlı değil. 30 bin TL Faizsiz kredi desteğinin yani sıra esnaflarımız bu yıl devletten su destekleri de alabilecek;

 • Vergi desteği,
 • Sosyal güvenlik,
 • Kredi desteği,
 • Prim teşviki,
 • Finansman desteği,
 • Markalaşma desteği,
 • Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurulum desteği,
 • Oda kayıtlarında kolaylık,

30 Bin TL Kredi Desteğinin Ayrıntısı Nedir?

Bundan iki yıl önce de esnafa faizsiz kredi verilmişti ve 2019 döneminde yeniden teşvik olarak verilmeye başlandı. Dolayısıyla herkes bu yıl verilecek olan 30 bin TL’lik bu faizsiz kredinin ayrıntısını merak ediyor. Öncelikle devlet kanadından bu 30 bin TL’lik kredi için ciddi bir bütçe ayrıldığını söyleyelim. Üstelik bu kredi 2018 yılı itibari ile verilmeye başlandı. Bu destekten yine 2018 yılında da olduğu gibi küçük esnaflar, bakkallar, manavlar ve kasaplar sıkça faydalanacak. Bunun yani sıra atölye gibi istihdama destek sağlayacak noktalar da bu teşvikten faydalanabilecek.

Destekten faydalanmak için bir diğer kıstas ise daha önce KOSGEB ya da devletin herhangi bir teşvik desteğinden faydalanmamış olmak. Zaten 30 bin TL Faizsiz krediye başvuru yapmadan önce işletmenin bunu yazılı olarak da beyan etmesi isteniyor. Başvurular ise Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine yapılıyor. Henüz başvuru tarihleri açıklanmış değil. Ancak başvurusu olumlu sonuçlanan esnaflar kredilerini Halk Bankası ilgili şubelerinden alabilecek.

30 bin tl esnaf kredisi sartlari

30 bin tl esnaf kredisi nasıl alınır

Borcu Olan Esnaflar Faydalanabilecek mi?

Esnafların belini büken diğer bir durum da yüklü borçlar. Özellikle de bankalara olan borçları sebebi ile konkordato ilan eden onlarca esnaf ve şirket bulunuyor. İşte bu kredi borcu olan esnaflar için de çözüm. Özellikle bankalara yüklü borcu olan esnaflar 30 bin TL kredi için öncelikli olacak denilebilir. Ancak bu esnaflar için de KOSGEB hibe kredisi almamış olması şart.

Esnafları büyük ölçüde rahatlatacak olan bu kredinin 500 TL masrafı bulunuyor. Yani esnafların eline bu kredi için net geçen tutar 29.500 TL oluyor. Geri ödeme ise 30 bin TL şeklinde gerçekleşiyor. Vade seçeneği 1 ile 5 sene arasında olabiliyor. Dolayısıyla esnaflar kendilerine en uygun ödeme zamanını tercih edebiliyor.

30 Bin TL Faizsiz Kredi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru aşamasında banka esnaflardan bazı belgeler talep ermektedir. Bunlar;

 • Kooperatif üyelik belgesi,
 • Esnaf sicil tasdiki,
 • Vergi levhasının fotokopisi,
 • Kişinin kendisinin ve varsa ortaklarının kimlik fotokopisi,
 • Daha önce herhangi bir teşvik, hibe ya da destekten faydalanmadığını gösterir belge.

Ayrıca platformumuz içerisinden ING Bank İhtiyaç Kredisi Kampanyaları bilgilerini https://bankasikredi.com/ing-bank-ihtiyac-kredisi-kampanyasi-kasim-ayi/ adresinden inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ