Banka Kredi Kampanyaları

8 Maddede Tasarruf Etmenin Yolları

Bir insan ne kadar kazanırsa kazansın, kazandığını elinde tutamadıktan sonra bunun hiçbir anlamı yoktur. Büyüklerimizin de dediği gibi; ” Ne kadar kazandığında değil,  ne kadar tutabildiğin önemli evlat ” misali, tasarrufun etmenin ve kanaat getirmenin önemini en güzel şekilde özetlemişlerdir. Bizler de bugünkü yazımızda tasarruf edemiyorum diyenler için tasarruf etmenin yolları konusunda hazırladığımız çalışmamızı sizlerin istifadesine sunmaya çalışacağız.

Şimdi sizlere maddeler halinde tasarruf etmenin yolları ile ilgili tüyolar vermeye çalışacağız.

1 – Tasarruf Etmenin Yollarını Uygulayıp Uzun Vadeli Sonuçlarına Bakın

                Tasarruf etmeye başlamadan önce kesinlikle bunu aklınızın en derin yerine yazmanız gerekmektedir. Çünkü tasarruf etmeye başladıktan sonra kısa vadeli sonuçlara baktığınızda değmediğini düşünecek ve erken pes edeceksiniz. Bu nedenle yapacağınız tasarruf yollarında kesinlikle uzun vadeli sonuçlarına bakmalısınız. Örneğin her gün 1 TL yapacağınız tasarruf yılda 365 TL para yapacaktır. Bunun gibi 3 kalemden her gün 1 TL tasarruf etseniz toplamda 1095 TL yapacaktır. Bu rakam da hiç hafife alınacak bir rakam değildir.

2 – Ulaşımda Toplu Ulaşım Araçlarını Tercih Edin

Akaryakıtı çok pahalıya tüketen bir ülke olduğumuz herkesin malumudur. Bunun için tasarrufa etmeye ilk olarak buradan başlamamız gerekecektir. Özellikle tek başımıza bir yere gitmemiz gerektiğinde kesinlikle toplu ulaşım araçlarını kullanmalıyız. Küçük bir matematik hesabıyla uzun vadede ciddi rakamlar tasarruf edildiği görülecektir.

3- Enerji Konusunda Elinizi Korkak Alıştırın

Isınma, soğutma, aydınlanma gibi konularda enerji tasarrufu yapmanız gerekir. Bunlar gereksiz lambaları söndürmek, kullanmadığınız odalardaki petekleri kapatmak, vs. gibi her türlü tedbir olabilir. Ayrıca yeni alacağınız elektronik eşyalarınızda muhakkak enerji tasarruflu cihazları tercih etmelisiniz. Basit bir hesapla aradaki farkın zaten çıkacağı görülecektir. Ayrıca elektrik konusunda indirimli saatlerde elektrik harcayan cihazlarınızı kullanmaya da özen göstermelisiniz.

4- Gereksiz Alışverişlerden Kaçının

Kredi kartıyla nasıl olsa taksitle  diye öderim deyip ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almayın. Bu, boşu boşuna ev ekonominize ekstra bir yük getirecektir.

5- İkinci El Eşya Almaya Alışın

Satın alacağınız herhangi bir ürün için eğer ikinci el piyasasında bulunabilecek bir ürünse ikinci elini değerlendirin. Bunda ayıp diye birşey yok. İkinci el pazarlarının en canlı olduğu ülkelere baktığımızda; ekonomileri en güçlü olan ülkeler olduğunu görüyoruz. Bunun için sahibinden.com ya da letgo.com.tr gibi siteleri kullanabilirsiniz.

6- Faiz Ödemelerinden Kaçının

Kredi kartı borcu, kredi borcu, vs. gibi borçlarınızı ya da faturalarınızı zamanında yatırın ve gereksiz yere ceza ödemesi ya da faiz ödemesi yapmayın. Yine kredili mevduat hesabınız varsa buradan da faiz yememeye özen gösterin.

7- Tasarruf Etmenin Yolları Konusunda Hedef Koyun

Günlük, aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık anlamda tasarruf planlarınız olmalı ve hedefler koymalısınız. Koyacağınız bu hedeflere ulaşmak için her türlü tasarruf tedbirini değerlendirin. Hedeflerinizi de belirli aralıklarda kontrol edin. Hedefinizi tutturamadığınızda pes etmeyin. Ayrıca kendinize gerçekçi hedefler koyun.

8- İndirim Kampanyalarını Takip Edin

Her türlü alışverişiniz için mağazaların kampanyalarını takip edin. Özellikle e – ticaret sitelerinde bulunan kart puan kampanyaları ya da kupon kampanyalarını takip edin. İhtiyacınız için bir ürün alacağınızda acele etmeyin ve böyle bir kampanyadan yararlanarak daha ucuza almaya çalışın. Sırf kampanyaya katılmak için ihtiyacınız olmayan bir ürünü de almayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ