Banka Kredi Kampanyaları

Araç Plaka Değiştirme Masrafı Ne Kadar? (Tüm Giderler)

Araç sahibi kişiler ikinci el araç alımları sonrası ya da halihazırda kullanmakta oldukları araca dair plaka değişimi işlemi yaptırmak isteyebilmektedir. Bu işlem ikinci el araç almış kişiler için zorunlu kılınmamıştır. Bu kişile isterlerse araçlarını üzerlerindeki plaka ile kullanmaya sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir.  Bunun için yapılması gereken başvuru Noter Daireleri’ne gerçekleştirilmelidir.  Burada gerçekleştirilecek talep için verilen evrak ve belgelere 100 TL ödenmektedir. Bunun ardından ise kişiler bulundukları ilin  Trafik Şube Müdürlüklerine araç ruhsatları ile giderek müracaat gerçekleştirmelidir. Bu müracaat işlemi için doldurulması istenen Ek-1 formu için de 10-20 TL arası bir ücret ödeyerek şube etrafında yaptırılması mümkündür. Kişiler halihazırda sahip oldukları hiçbir araçta kullanılmayan plakaları ya da hurda sıfatındaki araçların plakalarını da kullanabilmektedir. Yaptırılacak olan plaka yeni ise bu işlem için de 40 TL ödenmektedir. Ancak kişiler kendi üzerlerine kayıtlı plakaları araçlarına aktarmak isterlerse bu ücreti ödemelerine gerek kalmamaktadır. Şoförler dosya masrafı olarak bilinen 10 TL ödenmesinin ardından plaka değişim ücretleri masrafları tamamlanır.

plaka değiştirme masrafı

arac plaka degistirme masrafi ne kadar tum giderler

Plakalarını değiştiren kişilerden toplamda 160 TL talep edilmektedir. Ancak bu tutar her yıl ortalama %10 oranında zamlanarak artmaktadır. Belirtilen rakam resmi olarak 2018’e de bu şekilde uyarlanabilir.

Araç Plaka Değişim İşlemlerinde Aranan Şartlar

Bu değişikliği talep etmek isteyen kişiler ikinci el araç alımı yapmışlarsa bu araçların plaka değişimleri için başvurulabilen süre yasal olarak 1 aydır. Bu sürecin ardından yeniden satış durumu olmadan plaka değişimi talebi yapılamaz. Ayrıca plaka değişikliği istenen aracın geçerlli bir trafik sigortası ve muayene süresi bulunmalıdır. Noter satış sözleşmesi bulunan kişiler bunun bir örneğini teslim etmelidir.

İkinci el araç almış kişiler noter satış sözleşmesi tarihini izleyen 15 gün içerisinde araçlarına kendi adlarına trafik sigortası yaptırmış olmasalar dahi bu süre içinde aracın eski sahibinin trafik sigortasını kullanarak plaka değişimi talebinde bulunabilirler. Başvuru için gerekli olan işlemlerin tamamlanmasının ardından kişiler araçlarını yeni plakalarına kaydettirerek bu plakayı araçlarına takabilirler. Talep gerçekleştirilmesinin ardından bu durum ruhsata da işlenmesi dolayısıyla hemen trafiğe çıkmakta bir sakınca bulunmamaktadır.

Yine konuyla alakalı olan Sıfır Arabanın Tamamına Kredi Çıkar mı konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/sifir-arabanin-tamamina-kredi-cikar-mi/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ