Banka Kredi Kampanyaları

Bir Kişi En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir

Nakit ihtiyaçları bazen küçük çaplı olabiliyorken bazen de çekebileceğimiz en fazla krediyi çekmek durumunda kalabiliyoruz. Bu durumda; bazen bir sağlık problemi için bazen uygun fiyata denk gelen arsa, ev ya da araba için bazen de farklı yatırımlar için ortaya çıkabilmektedir. Ancak ne kadar olacaktır. Bu miktarı da etkileyen bazı faktörler vardır. Bu yazımızda bu konulara değinerek kısaca bir kişi en fazla ne kadar kredi çekebilir sizlere aktarmaya çalışacağız.

Kredi Çekerken Aylık Gelir Miktarı Önemli

Bir kişinin çekebileceği kredi miktarı ile aylık gelir miktarı arasında doğrudan bir alaka bulunmaktadır. Yine bunun yanı sıra vade süresi de önem arz edecektir. Bunun sebebi ise; bankaların tüketicilere kredi verirken, aylık taksit miktarı ile çekilen kredinin aylık geri ödemeleri arasında bir denge kurmasıdır. Bu konuda bankalar tarafından belirlenen sınır 3 ‘te 1 ‘dir. Yani 3 bin TL maaş alan bir kişinin aylık kredi ödemeleri en fazla 1000 TL olabilmektedir. Buradan da vade süresi baz alınarak çekilebilecek toplam kredi miktarı bulunacaktır. İhtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde vade süresi 60 ay olduğu için çekilebilecek kredi tutarı buna göre olacaktır. Konut kredilerinde ise vade süresi genel olarak 120 ay olup, bazı bankalar bu süreyi 360 aya kadar çıkarabilmektedir. Dolayısıyla konut kredilerinde çekilebilecek kredi miktarı da bu oranda artış gösterebilecektir.

Örnek Hesaplama

Daha iyi anlayabilmemiz için bir örnek verecek olursak; aylık geliri 3 bin TL olan bir kişinin ödeyebileceği aylık taksit miktarını 1000 TL olarak baz aldığımız, bu kişinin çekebileceği ihtiyaç kredisinin geri ödemesi toplamda en fazla 48 bin TL olabilecektir. 48 bin TL olan toplam maliyet olacaktır. Yani bunun içerisinden faiz düşülerek çekilebilecek net kredi miktarı bulunmuş olacaktır. Günümüz faiz oranlarına göre bu da tahminen 35 bin TL civarına denk gelecektir. Yani aylık 3 bin TL geliri olan bir kişi en fazla 35 bin TL ihtiyaç kredisi çekebilecektir.

Konut kredisi açısından durumu ele alacak olursak; 120 ay vadede ödenebilecek toplam rakam ise 1000 TL x 120 ay olarak 120 bin TL olarak hesaplanacaktır. Bunun da faizini düştüğümüzde tahminen ortaya 85 bin TL civarı bir kredi çıkacaktır. Ancak konut kredisi ile ilgili olarak bir parantez açacak olursak; konut kredilerinde hane geliri baz alındığı için alınabilecek kredi miktarı evdeki diğer bireylerin de çalışması durumunda daha fazla olacaktır.

1/3 Sınırı Kesin Şart mı

Genel itibariyle bankalar 1/3 sınırı kuralına  riayet etmektedir. Ancak maaş bankaları ve yine memurların maaş bankaları bu konuda biraz daha bonkör davranmakta ve bu sınırı biraz daha yukarı alabilmektedir. Eğer buna rağmen halen daha fazla krediye ihtiyacınız varsa bu durumda adınıza kayıtlı bir mal varlığını ipotek ettirme yoluna da gidebilirsiniz.  Ayrıca bankanın talep etmemesine rağmen kredi notu yüksek bir kefil bulmanız da çekebileceğini kredi miktarını biraz yukarı almaya yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ