Banka Kredi Kampanyaları

Bireysel Emeklilik İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır? (Bes Çıkış)

Ülkemizde yakın zamanda yasal bir düzenleme olarak çalışanlar zorunlu olmayarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilmiştir. 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 45 yaşının altında olan herkesin özel sektör ya da kamuda çalışmasına bakılmaksızın bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesini sağlamıştı. Bu düzenlemeye itiraz ederek maaşlarından belirli tutarlarda aylık olarak yapılan kesintilere itiraz ederek bu sistemin dışına çıkmak isteyen çalışanlar için bu mümkündür. Çalışan kişiler bu sistemin dışında kalmak istediklerini ve maaş kesintilerine olan itirazlarını çalıştıkları kurumlara ve işverenlerine gerçekleştirmelidir. Bunun ardından ise 10 iş günü içerisinde iptal talebinin gerçekleştiği tarihe kadar olan bütün kesintiler iade edilmektedir.

bes iptal çıkış

bireysel emeklilik iptal ettirme islemi

Bu sayede çalışan kişiler dilerlerse maaşlarından yapılacak 2 aylık kesintiyi takiben bu bireysel emeklilik sisteminden cayabilirler ve maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmadan çalışmaya devam edebilirler. Bu sistemden çıkmak için herhangi bir yeter şart aranmamakta ve başvuruda bulunan herkese yapılan kesintiler bu süre içerisinde iade edilerek gelecek maaşlarından yapılması planlanan kesintilerin de iptali söz konusu olmaktadır. Bu tutarın ödenmesi için belirlenen yasal süre olan 10 iş gününün aşılması hallerinde ise kişiler alacaklarını gecikme oranında faizli olarak talep edebilirler.

Bireysel Emeklilik İptal Ettirme Başvurusu Nereye Yapılır?

Sistem içerisine 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu olarak dahil edilmiş olan kişiler her ay maaşlarından yapılacak %3’lük bir kesinti ile Bireysel  Emeklilik Sistemi’nde kalabilmekteler. Ancak bu miktarın maaşlarından kesilmesini istemeyen ya da sistemden zorunlu olarak çıkan kişiler bu tarihe kadar gerçekleşmiş kesintileri alabilirler. Bunn için halihazırda çalıştıkları ya da eski çalıştıkları kuruma taleplerini bildiren dilekçe verilmelidir. Dilekçenin incelenmesinin ardından sistem dışında kalan ya da kendi isteğiyle ayrılmak isteyen kişilere maaşlarından gerçekleştirilen kesinti tutarı tek seferde 10 iş günü içerisinde ödenmektedir. Sistem dışına çıkmayı kendileri isteyen kişilerin gelecekte sisteme yeniden dahil olma imkanları bulunmasa da zorunlu olarak ayrılan kişiler için sisteme tekrar dahil olma hakkı bir süre için saklı tutulabilmektedir.

Bir diğer yazımız olan Konut Kredisinde Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/konut-kredisinde-ekspertiz-raporuna-itiraz-edilir-mi/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ