Banka Kredi Kampanyaları

Borsada Kaybetmek İstemiyorum Diyenlere 5 Uyarı

Ülkemizde son üç beş yıl içerisinde herkes, daha kolay yoldan para kazanma (bu alışkanlık önceden de vardı ancak son dönemde iyice kontrolden çıktı) konusunda çok daha fazla bir arayış içerisine girmiş durumda. Tabii ki  kolay yoldan zengin olmak ya da az çalışıp çok kazanmak konusunda herkes bir hayal kurabilir buna söylenecek bir şey yok. Ancak bu hayatta gerçekten özellikle para kazanmak kolay bir iş değil. Bunun istisnaları olacaktır ama bu da kaideyi bozmayacaktır. Özellikle son dönemde borsada para kazanmak isteyen acemi yatırımcılarla dolu.. Borsayı dışarıdan görüp, içine girmeden hemen 1 – 2 al sat işlemi ile zengin olacağını düşünenler maalesef konuyu acı bir şekilde tecrübe etmek zorunda kalıyor. Özellikle yeni başlayan ve borsada kaybetmek istemiyorum diyenlere 5 uyarı yaparak bugünkü yazımıza devam etmeye çalışacağız.

Maalesef borsa işlemlerinde, özellikle yeni yatırımcıların en çok yanılgıya düştüğü konu duygusal davranmaktadır. Bu duygusal davranma; bazen sempati duyduğu bir şirketin hissesini almak olabilir, bazen ise yapılan hatadan dönmemek olabilir. Her ne olursa olsun, borsada aklınızla hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Yoksa eninde sonunda tuş olursunuz.

  • Test Sürümleri ve Demo Programları Kullanın

Borsa ile ilgili alıştırma yapmak isteyenler için hazırlanmış olan demo programlarına ve test sürümleri ile borsa oyunlarına muhakkak bir göz atmalı, en azından işlemlerin nasıl yapıldığını görmeli, gerçek para olmadan sonuçları mercek altına almalısınız. Buradan edineceğinizi tecrübeler size ileride çok önemli deneyimler kazandıracaktır.

  • İlk Etapta Yüklü Miktarda İşlemler Yapmayın

Her işin başında olduğu gibi bu işin başında da sakin ve serin kanlı olun, çok yüklü miktarlarda giriş yapmayın. Kaçan giden birşey yok. Borsada fırsatlar her zaman var ve yerinde duruyor. Bugün olmaz yarın olur, 1 yıl sonra olur. Acele edip, tecrübe etmeden analiz yapmadan yüklü miktarda giriş yapmayın.

borsada neden kaybediyorum

borsada kaybedenler

  • Kârdan Zarar Etmekten Çekinmeyin

Borsada ve diğer yatırım platformlarında bilinen en eski kurallardan birisi şudur; cebinize koyduğunuz para sizindir. Yani eğer bir hisseden kâr ettiyseniz daha fazlasını zorlamanıza gerek yok. Uygun fiyatta verin ve parayı cebinize koyun. Hele hele ilk başlarda bunu alışkanlık haline getirirseniz bu sizin için çok daha iyi olacaktır. Kârdan zarar edin, küllün zarardan iyidir.

  • Hatanızdan Kolay Vazgeçmeyi Öğrenin

Siz de herkes gibi hata yapabilirsiniz. Gurur yapıp, “Bu pozisyondan çıkmam, o hisse yükselecek” gibi kendi kendinize tabular ortaya çıkarmayın. Hatanın neresinden dönseniz kârdır unutmayın. Borsada kaybetmek de var kazanmak da… Ancak önemli olan çok kaybetmeden söz konusu pozisyondan çıkabilmek…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ