Banka Kredi Kampanyaları

Boşanma Davası Açmanın Masrafı Ne Kadardır 2019

Bireyler evlilik sonrası çeşitli sebeplerle anlaşmazlık yaşamakta ve bu sürecin bir sonu olarak Boşanma davaları açılmakta, uygun şartların oluşması ile birlikte mahkemeler tarafından boşanma kararları verilmektedir. Tabii ki bu işlemlerin belli başlı şartları ile birlikte bazı masrafları vardır. Sizler için bu yazımızda Boşanma Davası Açmanın Masrafı Ne Kadardır 2017 yılına göre bilgi paylaşmaya çalışacağız.

boşanma masrafı 2019

boşanma dava masrafı

Boşanma Davası Harcı

2019 yılı itibariyle bu konuda belirlenmiş olan harç miktarı 59,80 TL ‘dir. Bu ücret adliyelerde bulunan veznelere yatırılmaktadır. Bu harç sadece başvuru harcı olup, bunun dışında yargılama giderleri için avans yatırılacaktır. Bu avans miktarı ise Davanın niteliğine göre değişkenlik gösterebilecektir.

Boşanma Avukat Masrafı

Bu noktada ise; avukatlar için her yıl yenilenerek belirlenen avukat ücret tarifesi baz alınmaktadır. Bu konuda da davanın niteliği önem arz edecek ve avukat sizden buna göre ödeme alacaktır.

Boşanma Dilekçesi Yazdırma Ücreti

Eğer boşanma sürecinizin bir avukat tarafından takip edilmeksizin, sadece avukattan bir boşanma dilekçesi yazmasını istiyorsanız, bu durumda da yine Avukatlık ücret tarifesine göre bir ödeme yapmanız gerekecek. Ayrıca bu dilekçeyi her ne kadar bir avukat kadar hukuki bilgisi olmasa da arzuhalcilik hizmeti veren kişilere de yazdırabilmeniz söz konusudur. Avukatlık ücret tarifesine burada linkten http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170102-9-1.pdf  ulaşabilirsiniz.

Boşanma Davasında Masraflar Kime Aittir

Bu noktada hakimin takdirinin önem arz edeceği gibi anlaşmalı boşanmalarda, kişilerin arasında yapacakları anlaşmalar da bu konuda belirleyici olacaktır.

Masrafsız Boşanmak Mümkün mü

Bu noktada eğer maddi durumunuz el vermiyorsa; adli yardım imkanlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için maddi anlamda ihtiyaç sahibi olduğunuzu ispat etmeniz gerekiyor. Bunun için de Barolar sizlerden bazı belgeleri talep edecektir, bunu da unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ