Banka Kredi Kampanyaları

Çalışan Annelere Kreş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çalışan annelere yardım vermek için gerekli işlemleri yapmaya başladı. Bu kapsamda zengin ve maddi durumu olan anneler hariç tutularak diğer annelerin çocuklarının kreş parası adı altında masrafları devlet tarafından ödenecek. Devletin güzel bir uygulama olarak başlattığı bur destek özellikle geçim sıkıntısı yaşayan annelere verilecektir. Kısa bir zaman önce duyurusu yapılan bu karar, gündemdeki yerini fazlasıyla koruyor.

annelere kreş desteği

calisan annelere kres destegi basvurusu nasil yapilir

Kreş Parası Nedir?

Hükümetin yardımları son zamanlarda oldukça artış göstermiş, toruna bakma parası, bakıcı parası ve devamında ise çalışan anneye kreş yardımı projesinin temelleri atılmıştır. Bu projeler içerisinde kafalarda en çok soru işareti bırakan kavram ise, annelerin almış oldukları kreş yardımlarıdır. Kreş yardımı konusunda geçiş zamanlarda son derece yavaş ilerleyen devletimiz, son zamanlarda bu yardımı fazlasıyla gündeme almıştır. En çok merak edilen bir soru ise, bu devlet yardımının ne zaman başlayacak olmasıdır. 2019 yılında yapılan son yasal düzenlemeler ile çalışan annelere aylık 650 TL destek verilmesi ön görülmektedir.

Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Çalışan anneleri fazlasıyla rahatlatmayı hedef alan bu güzel proje, çocuk sahibi olan ailelere verilmektedir. Bu yardımı alan anneler, çocuklarını rahatlıkla kreşlere verecek ve çocuğunu devletin yardımı sayesinde güvenli ellere teslim edecektir. Fakat bu krediyi almak için, çocuğun 0 ile 5 yaş aralığında olma şartı bulunmaktadır. 0 ile 5 yaş arasında çocuğu olan anneler, bu yardımı herhangi bir başka şart olmadan alabileceklerdir.

Kreş Yardımı Şartları Nelerdir?

Ev kirası ve aynı zamanda kreş parası gibi durumları rahatlatan bu güzel proje, artık birçok ailenin rahat geçinmesine olanak vermektedir. Bu kapsamdan yararlanmak için çocuklarınızın yaşları 0-5 aralığında olması yeterlidir. Öncelikli olarak durumları bozuk olan aileler değerlendirmeye alınacak ve aylık gelirlere bakılacaktır. Çalışan annelerin çocuğu doğunca mecbur olarak işten ayrılma gibi durumları da, bu kanun ile beraber tamamen ortadan kalkıyor diyebiliriz.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Kreş desteğinden faydalanmak için, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurular yapılması yeterlidir. Aranan şartlar uygunluk aldığı zaman, çocuğun belirli bir yaşa gelene kadar geçen süredeki tüm kreş masrafları devlet tarafından karşılanacaktır. Kreş yardımında en büyük rolü ise, gelir düzeyi oynuyor. Aylık gelir kontrolünden geçen anneler, bu yardımı alabilecektir. Buna ek olarak mahalle kreşleri kurulacak ve anneler bu kreşlere çocuklarını gönderecektir.

Tubitak’ın da destek olması ile beraber 0 ile 100 puan arasında bir değerlendirme kriteri olacaktır. Bu değerlendirmeye göre, krediler olumlu veya olumsuz olarak sonuç alacaktır. Kreş yardımı da aileye değil direkt olarak verilen kreşe gönderilecektir. Kreş yardımı konusunda herhangi bir net rakam belirlenmedi. Proje kapsamında AÇEV’in önerisi, aylık 300 TL civarındadır fakat kreş fiyatları oldukça yüksek seviyelerde seyir almaktadır. Normal ve sıradan bir kreşin fiyatı, 500 ile 1000 TL arasında değişim göstermektedir. Bu yüzden ücretin daha yüksek olması gündemde.

Çocuk Parası Devlet Yardımı Ne Kadar Ödeniyor ile ilgili yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/cocuk-parasi-devlet-yardimi-ne-kadar-odeniyor/ ulaşabilir ve okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ