Banka Kredi Kampanyaları

Devletin Desteği ile Keçi Yetiştiriciliği Kredisi Başvurusu

Son dönemlerde küçükbaş hayvancılık ile verilen destekler artış göstermesiyle beraber, hem tüketim amaçlı et üretimi hem de süt üretimi amacı ile oldukça önemli adımların başladığını söylemek isteriz. Özellikle küçükbaş hayvancılık ile uğraş verirken, süt üretimi yapmak isteyen kişilerin sayısı günden güne artış göstermektedir. Süt üretimi ve satışı yapmak isteyen bireylerin istedikleri krediler ise, genel olarak Saanen keçi yetiştiriciliği için olmaktadır.

keçi yetiştiriciliği devlet desteği

devletin destegi ile keci yetistiriciligi kredisi basvurusu

Saanen cinsi keçi yetiştiriciliği yapılmadan önce bazı şartlar aranmaktadır ve bu şartların başında da , kişinin yaşadığı yerin iklim şartları bu mesleği yapmaya uygun mu tarzındadır. Fakat, bölgesel açıdan tüm şartlara bakıldığı zaman, ülkemizin çoğu kesiminde bu iş yapılabilecektir. Saanen keçi yetiştiriciliği kredisi alacak olan kişiler bu kredileri devlet destekli olarak almak istiyorsa, birçok şartı tamamlaması gerekmektedir. Özel ırk olarak adlandırılan bu keçilerin, öncelikli olarak barınma yerlerinin iyi bir şekilde yapılması gerekiyor.

Bundan dolayı da devlet desteklerinden faydalanmak isteyen bireylerin, öncelikle çiftlik kurması gerekmektedir. Bununla beraber saanen keçisi için yeteri kadar uygun olanaklar verilirse, yıllık tek bir saanen keçisinden 600 ve 700 litre civarında süt almak mümkün olacaktır. Bu oran üreticiler için gerçekten iyi bir rakamdır. İsviçre’den ithal olarak getirtilen bu keçi ırkı için destek alacak olan bireyler, 10 adet keçi alabilecektir. 2017 yılındaki fiyatlara bakıldığı zaman ise 10 adet keçinin maliyeti 10 bin ile 15 bin TL arasında değişim göstermektedir. Aslında çok da yüksek bir rakam olmadığını görüyoruz.

Saanen Keçi Yetiştiriciliği Kredisinde İçin Yapılması Gerekenler

Adayların ilk olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na gitmesi ya da kurumun internet adresine giriş yaparak bulundukları bölgede herhangi bir destek programı uygulanıp uygulanmadığına bakılması gerekmektedir. Yapılan araştırmada aynı zamanda çiftlik için mi yoksa yalnızca keçi yetiştiriciliği için desteklerin verilip verilmediğine bakılır. Yani aranan şartlar aslında biraz ağır olmaktadır. Çünkü, bazı bölgelerde her iki özellik için de kredi destekleri verilirken, bazı bölgelerde de yalnızca bir alan için bu destekler verilmektedir.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, adayların mesleki alandaki bilgilerini görmek isteyeceklerdir. Eğer sizler zaten sizler hayvancılık faaliyetleri içerisindeyseniz ve saanen keçi alımı yaparak işlerinizi büyütmek ya da daha farklı bir alana geçiş yapmak istiyorsanız, bunu kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir. Saanen keçi yetiştiriciliği kredisi için bir diğer önemli nokta ise, bu alana ilk defa giriyor olmanızdır. Eğer ilk kez küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıyorsanız kuruma bunu açık bir şekilde göstermeniz gerekmektedir. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra 10 adete kadar Saanen keçi yetiştiriciliği kredisi alabileceksiniz. Krediyi aldıktan sonra, aslında yıllık süt üretimiyle kendinizi rahat bir şekilde geçindirmeniz mümkündür. Saanen keçileri genel olarak verdikleri yüksek süt miktarı ile rahat bir imkan sunarlar.

Sitemiz üzerinden KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır Evrak Listesi Nedir ile ilgili yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/kosgeb-basvurusu-nasil-yapilir-ve-basvuruda-istenecek-tum-evrak-listesi/  okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ