Banka Kredi Kampanyaları

Dolar Neden Yükseliyor

Dolar son 1,5 aydır ciddi anlamda değer kazandı ve maalesef halen de değer kazanmaya devam ediyor. Bunun tabii ki  belli başlı bir çok sebebi var ve hepsi için ayrı ayrı uzun uzadıya konuşmak gerekiyor. Her gün televizyonlarda, ekonomi kanallarında sürekli dolar neden yükseliyor diye tartışmalar yapılıyor. Bazısı maalesef piyasada algı oluşturmak için kasıtlı yapılıyorken, gerçekten de hem durumu tartışmak hem de çözüm yolu bulmak adına birşey yapmaya çalışan insanlar da var … Bizler de genel anlamda okurlarımızın fikir sahibi olabilmeleri için bugünkü yazımızda dolar neden yükseliyor sizlere kısaca anlatmaya çalışacağız.

Dolar Neden Yükseliyor

Öncelikle; doların yükselişinin sadece ülkemiz ekonomisi ya da ülkemizde gelişen olaylar nedeniyle olmadığının altını çizelim. Tabii ki bizim de üzerine gitmemiz gereken çok eksiğimiz var ancak dolarda yükseliş sadece Türkiye ‘de değil. Dünya genelinde dolarda bir yükselme var. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi Amerika Birleşik Devletlerinde seçimler. Bu seçimler sonucunda dünyanın büyük bir bölümü Hillart Clinton ‘un Amerika Başkanı olacağını düşünüyorken, sonuç herkesi şaşırttı ve Amerika Başkanı Donald Trump oldu. Trump tarafından seçim öncesi verilen mesajlarda; Amerika Birleşik Devletlerinin artık tekrar Amerikan Rüyası diye tabir edilen eski ihtişamlı günlerine kavuşacağı ve öncelikli hedefin Amerikanın refahının daha da yükseltilmesi slogan olarak kullanılıyordu. Bu da artık Trump ‘ın izleyeceği politikalar konusunda az da olsa ipucu veriyor. Bu nedenle dünya genelinde daha güçlü bir dolar olacağı uzmanlar tarafından yorumlanıyor.

dolar-neden-yukseliyor

Türkiye Doların Yükselmesi Karşısında Ne Yapmalı

Dolar neden yükseliyor deyip ABD seçimleri ile yazımıza başlamış olsak ta; şimdi de bize düşenlerden biraz bahsedelim. Maalesef ülke olarak ihracat ve ithalatımız arasında denge olmadığı ve cari açığımızın da her geçen gün büyüdüğünü hepimiz biliyoruz. Bir ülke para biriminin güçlü olmasının şartları arasında en önemlisi ülkeye döviz girdisinin çok olmasıdır. Bu da ihracatla olacaktır. İthalatınız da olabilir ancak ithalat rakamlarınız her zaman ihracatın altında olmalıdır. Aksi takdirde döviz kurundaki artışa engel olamazsınız. 2016 yılı bizim açımızdan terör olayları, Rusya ile gerilim, AB ile atışmalar derken ciddi anlamda kötü geçti. Rusya ve AB bizim en büyük ihracat pazarlarımızdan birisi …  Buralara yapılan ihracatlarda yaşanan azalmalar nedeniyle ülkemiz kasasına her zamankinden daha az döviz girdi diyebiliriz. Bunun da sonucu maalesef yavaş yavaş ekonomiye yansımaya başladı. Bu durumun önüne geçebilmek için yapılacak tek şey; ihracata dayalı sanayinin geliştirilmesi ve dünya genelinde farklı pazarlara da açılarak mal satıp, ülkeye döviz girdisi sağlamaktır. Bunun için gerekirse millet olarak çok daha fazla çalışmamız gerekecektir.

Dolar Daha da Artacak mı

Dolardaki hızlı yükseliş şu an için durdu diyebiliriz. Ancak yine de keskin bir dalgalanma olur mu şu an için kestirmek çok zor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından vatandaşa dolar bozma konusunda da bir tavsiyede bulunuldu. Buradan sonra milletimiz de sözünü söyleyecek, elindeki dolarını bozup altına ya da TL ‘ye geçerse ve buna katılım büyük çaplı olursa, dolar muhakkak bir fren yiyecektir. Ancak bu bir geçici çözüm olacaktır. Kalıcı çözümler bulunması gerekmektedir.

Doların Yükselişinin Zararları

Dolar neden yükseliyor nereye gidiyor benim için birşey fark etmez diyenler ve bu tarz yorum yapanlar maalesef biraz realiteden uzak yorum yapıyorlar. Neden derseniz doların yükselmesi ile birlikte ülkemizde satılan ürünlerin ve özellikle ithal edilenlerin maliyetleri artıyor. Bu da eninde sonunda vatandaşa ve piyasaya yansıyacak. Paranın alım gücü düşecek. Şunun da altını çizmek gerekiyor ki; dolar yükseldi diye herşey bitmeyecek. Sadece biraz lüks hayatımızdan ödün vermemiz gerekecek. Kaldı ki; gerçekten dolar neden yükseliyor konusu üzerine yapılan tartışmaların bazılarında belirtildiği gibi; ülke olarak bizi bazı şeylerden vazgeçmemiz için suni bir kur yükselişi yapıyorlarsa; isterse 1 dolar 10 TL olsun, dik oynamak ve bu çorapları başımıza örenlere gerekli mesajı da vermek gerekir.

Findeks Kime Aittir adlı yazımızı okumak için buraya https://bankasikredi.com/findeks-kime-aittir/ tıklayabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ