Banka Kredi Kampanyaları

En Kısa Yolda Banka Müdürü Nasıl Olunur Kariyer Planlaması

Ülkemizde gençler arasında oldukça popüler olan bir meslek grubu vardır, oda bankacılık sektörüdür. Bankalar genel olarak iktisat, sigortacılık, işletme, halkla ilişkiler, finans ekonomisi, ekonometri, çalışma ekonomisi ve hukuk fakültesi mezunlarını, bünyesine katmaktadır. Tabii ki her çalışan gibi banka çalışanları da, ilerki zamanları düşünerek kariyer planlamaları yaparlar. Bu yazımızda banka müdürü nasıl olunur ve maaşları ne kadardır gibi sorulara detaylı olarak cevaplar vereceğiz.

banka müdürü nasıl olunur

en kisa yoldan banka muduru nasil olunur kariyer planlamasi

Banka Müdürü Nasıl Olunur?

Bankaya gişe görevlisi olarak başlayan ve devamında bir personel veya müfettiş yardımcısı olarak başlayan personeller kendini geliştirdiği ve sınavlarına girdiği zaman, banka müdürü olabilmektedir. En zor kısmından başlayacak olursak eğer, bir gişe görevlisinin öncelikli yapması gereken gişe bölümünden kurtularak kurumsal veya bireysel pazarlama alanına geçiş yapmasıdır. Bu departmanda da başarılı olunması durumunda ise, banka müdürü pozisyonu için gerekli çalışmalar yapılabilir. Fakat az öncede aktarmış olduğumuz gibi maalesef banka müdürü adaylarının en uzun ve en zor geçiş dönem,, gişe memuru olduğu zamanlardır.

Bir diğer banka görevlisi görevinde olan pazarlamacılar ise; gişe memurlarına oranla daha kolay müdür olma şansına sahiptirler. Bunun için de bireysel bankacılıkta en iyi performansı gösterdikten sonra, kurumsal ya da ticari bankacılık alanlarına geçiş yapmak, banka müdürü olma yolunda büyük bir önem arz etmektedir. Bu departmanda kazanılacak tecrübenin devamında birazda sivrilme ile beraber banka müdürlerinin önerileri ile beraber, banka müdürlüğüne geçiş yapma durumları olmaktadır. Fakat bu aktardığımız durum pek kolay değildir ve genel olarak 10 yıla kadar sürebilmektedir. Sabır ve azimle çalışmalarınıza devam ediniz çünkü mutlaka bunun sonucunu alacaksınız.

Banka Müdürlerinin Maaşları

En son olarak en kolay banka müdürleri olan personeller ise, müfettiş yardımcılarıdır. Bir bankaya müfettiş yardımcısı olarak başlayan kişiler, diğer kişilere göre zaten banka müdürü olma yolunda ayrıcalıklı olmaktadır. Yaklaşık 2-3 sene içerisinde müfettiş yardımcılığı sıfatından kurtularak, müfettiş olurlar. Müfettiş olarak devam ettikleri yolda, 4-5 sene içerisinde kendilerini geliştirerek, banka müdürü olabilirler. İşini son derece iyi derecede yapan müfettiş yardımcıları, istemesi halinde kariyerine banka müdürü olarak devam edebilmektedir.

Tüm bu durumlara ek olarak sizlere aktarmak isteriz ki, bankalar kendi aralarında bazı durumlarda personel transferi yapmakta ve yetenekli personeli kadrolarına dahil etmek için tüm hızıyla çalışmaktadır. Ayrıca Banka müdür maaşları da 8 bin TL ile 18 bin TL arasında değişim göstermektedir. Son yılların gözde mesleği haline gelen bankacılık sektöründe, gişeciliğe adım atıldığı anda kendini yükseltme imkanı bulunmaktadır. Gişe memurlarının başlangıç olarak aldığı ücretler 2 bin TL civarında olsa da, banka müdürü konumuna geldikten sonra bu maaşlar görüldüğü üzere epey yükselecektir. Buna ek olarak banka müdürleri iş rahatlığı bakımından da ideal bir meslek olmaktadır.

Sitemiz üzerinden Bankacı İş İlanları 2019 konulu yazımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/bankaci-alim-ilanlari-2018  okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ