Banka Kredi Kampanyaları

IBAN Numaramdan Nasıl Hesap Numaramı Öğrenebilirim

Dünya üzerinde yer alan bankaların hesapları daha kolay kullanılabilmesi ve ayrıca para transferlerinin zorlanmadan yapılabilmesi için kullanılan IBAN numarası ülkemizde uzun bir süredir yaygın olarak tercih edilmektedir. Ülkemizde harf ve numaralardan meydana gelmiş olan ve 25 karakterden oluşan IBAN numaraları şube kodu, hesap numarası , rezerve alan , banka kodu gibi alanlardan meydana gelmektedir. IBAN numarası genel olarak para transferlerinde bizlere kolaylık sağlayan numaralardır ve hesaplara göre farklılık gösterir.

iban öğrenme

iban numaramdan nasil hesap numarami ogrenebilirim

IBAN Numarası Ne İşe Yarar?

IBAN numarasının ilk iki hanesi Türkiye’de bulunan hesaplarda TR olarak kayıtlı olmaktadır. Bu hesabında hangi ülke sınırları içerisinde olduğunu gösterir. TR harflerinden sonra gelen iki hane ise IBAN numarasının doğruluğunu gösteren kontrol basamakları olarak geçmektedir. Bu numaralar IBAN numarasının doğru olup olmadığını resmi olarak göstermektedir.

Sonraki 5 hane ise hesabın bağlı bulunduğu bankayı tanımlayan kod olmaktadır. Aynı bankaların IBAN numaralarında bu 5 hane aynı olurken, farklı banka IBAN numaralarında farklı haneler olmaktadır. Bu 5 haneden sonra tek haneli bir rezerv numarası gelmektedir. Rezerv numarası genel olarak banka şube kodu ve hesap bilgilerinden önce boş bir alan bırakmak üzere aktif edilmiş bir alan olarak geçer.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Bulma

IBAN numarasının ilk 10 hanesi bu şekilde dağılım göstermesinin devamında, kalan 16 hane ise bankada bulunan kişisel hesap numarasını göstermektedir. Hem şube kodunu hem de hesap numarasını içerisinde barındırmaktadır. 15 haneden daha kısa olan hesap numaraları sağa dayanmış bir şekilde yazıldığında 16 hanenin ilk sıradaki alanları 0 olarak geçmektedir. 16 hanede 9’dan sonra başlayan numaralar sırası ile şube kodunu ve hesap numarasını tanımlamaktadır.

Bu açılıma bakarak IBAN numarasından hesap numarasını öğrenmek de son derece kolaydır diyebiliriz. Ancak hesap numarasının hatalı olarak yazılması durumunda, gerçekleştirilecek para transferlerini öncelemesinden dolayı IBAN numarasının içerisinden hesap numarasını çıkartmak yerine bankadan hesap numaranızı öğrenmeniz sizler için daha uygun bir işlem olacaktır.

IBAN numarasından hesap numarası bulabilmeniz bu hesap numarasının kesin olarak net sonucu göstermediğini sizlere aktarmak isteriz. Ancak çalıştığınız bankanın resmi internet sitesi üzerinde IBAN numarasını yazarak, hesap numaranızı alabileceğiniz bazı ekranlar olmaktadır. Özellikle hesap numarasını bilmesine rağmen, daha güvenli para transferleri yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği bu modüller ise hesap numarasında IBAN numarasını meydana getirmektedir. Bankaların internet şubesini kullanmakta olan tüm banka müşterileri, internet şubesine girerek hesap bilgilerim alından IBAN numarasını görebilmektedir.

IBAN numarası Nerede Yazar?

Bu sorunun cevabı genel olarak bankadan bankaya göre değişim göstermektedir. Bazı bankaların kartlarında yazdığı gibi, bazı banka hesaplarının cüzdanında yazmaktadır. Eğer TR ile başlayan bir sayı dizisi görürseniz, bu sizlerin IBAN numarasıdır. Ayrıca internet bankacılığı kullanıyorsanız eğer, hesaplarım kısmında TR ile başlayan yer sizlerin IBAN numarasıdır.

Sitemizdeki Temel Bilgiler bölümünden 8 Maddede Tasarruf Etmenin Yolları konulu yazımızı buradan https://bankasikredi.com/8-maddede-tasarruf-etmenin-yollari/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ