Banka Kredi Kampanyaları

İmza Sirküsü Nedir Ne İşe Yarar

Ticari hayatta çok sık kullanılan imza sirküsünün adını çok sık duysak ta maalesef imza sirküsü nedir ne iş yarar pek fazla bilgi sahibi değiliz. Bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirecek ve imza sirküsünün tanımını yaparak; İmza sirküsü nedir ne işe yarar nerelerde kullanılır kısaca izah etmeye çalışacağız.

imza-sirkusu-belgeler

imza sirküsü nedir

imza Sirküsü Nedir Ne İşe Yarar

İmza sirküsü; bir kurum, kuruluş ya da ticari işletmeyi temsil etme yetkisi bulunan bir kişinin, imza atmaya yönelik yetkisi bulunduğuna dair bilgileri içeren ve aynı zamanda bu kişiye ait samimi imza örneklerinin de bulunduğu belgedir. İmza sirküsü resmi bir belge olup, noterler tarafından onaylanmaktadır. Noter onayı olmayan imza sirküsünün herhangi bir resmi işlemde kullanılması söz konusu olamayacaktır.

Daha iyi anlaşılması adına bir örnek vermek gerekirse; A şirketindeki yetkili müdür olan Ali Bey hakkında düzenlenen imza sirküsünde; Ali Bey ‘in A şirketi ile ilgili olarak yetkili olduğuna dair bilgilerle birlikte Ali Bey ‘e ait samimi imza örnekleri bulunmaktadır.

İmza sirküsünün kullanımındaki amaç; o şirketle ilgili belge sahteciliği yapılması ve sahte imza atılmasının önüne geçilmesi ve şirketin yetkili kişisinin resmi olarak belirlenmesidir. Şirketle alakalı bir sorun olduğunda sorumluluk bu yetkili kişi de olacak, resmi belge ile bu durum da tasdik edilmiş olacaktır.

imza-sirkusu-nereden alınır

imza sirküsü

imza Sirküsü Nereden Çıkarılır

İmza sirküsü çıkarmak isteyenlerin herhangi bir notere müracaat etmesi gerekmektedir. İlla ki belli bir notere müracaat etmesine gerek yoktur, herhangi bir noter olabilir. İmza sirküleri noter dışında başka bir kurumdan alınamamaktadır.

imza Sirküsü Çıkarma İçin Gerekli Belgeler

İmza sirküsü çıkarmak isteyen kişilerin bazı belgelerle birlikte notere müracaat etmesi gerekmektedir. İmza sirküsü için gerekli belgeler; işletmenin kayıtlı olduğu yer ticaret sicil gazetesi, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, vergi levhâsı gerekmektedir. Bu belgeleri ibraz ettikten sonra noter tarafından söz konusu belge düzenlenecek, bu belgeye imza sirküsü almak isteyen kişiden 3 adet imza alınacaktır. Daha sonra gerekli harçların da ödenmesi ve imza sirküsünün noter tarafından onaylanması ile birlikte imza sirküsü çıkarma işlemi tamamlanmış olacaktır.

imza sirküsü masrafları

imza Sirküsü Masrafı 2019

İmza sirküsü masrafı 2019 için tek nüsha için 62,68 TL, çift nüsha için 99,70 TL ve 3 nüsha için ise 137,23 TL ‘dir. Kaybolma ya da tahrif olma durumunda ise eski imza sirkünüzü de gerekli harçları ödedikten sonra çıkartmış olduğunuz noterden tekrar temin edebilirsiniz.

Ekonomik terimler ile ilgili daha fazla bilgilenmek istiyorsanız sitemizin bu bölümüne https://bankasikredi.com/category/ekonomi-sozlugu göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ