Banka Kredi Kampanyaları

KKB ‘ye Kredi Notu İçin Nasıl İtirazda Bulunulur?

Kredi raporunuzu incelediniz ve kredi notunuzun istediğiniz gibi olmadığını gördünüz ya da görülen bir aksaklık olduğunu farkettiniz.  Böyle bir durumda KKB’nin internet sitesinde yer alan Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) üzerinden itiraz etme şansınız vardır. Kredi notunuza itiraz edebilmek için, son bir ay içerisinde Findeks ya da bankalar aracılığı ile kredi notlarınızı öğrenmeniz gerekiyor. İtiraz için Findeks üzerinden aldığınız kredi notu raporunuzda yer alan sorgulama işlemi numarasını iletmeniz gerekmektedir.

kkb kredi notu itiraz

KKB ‘ye Kredi Notu İçin Nasıl İtirazda Bulunulur?

Kredi notunuza itiraz etmek istiyorsunuz ancak elinizde bir referans numaranız yoksa Findeks üzerinden belirli bir ücret vererek alabilir ya da bankalardan bu numarayı isteyebilirsiniz. Ancak, banka şubeleri bu konuda sizlere yardımcı olmak istemezler ve bu durumda elinizde sadece Findeks kalıyor.

Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB’nin), müşteri veya bankaların itiraz/teyit işlemleri için MİDES adında bir itiraz değerlendirme formunu bulundurmaktadır. Maksimum 120 dakika içinde aşağıda belirtilen işlemlerin gerçekleşmesini sağlayan bildirim formu, aşağıdaki işlemleri kapsama altına almaktadır.

  • KKB’nizdeki olumsuz kayıtlar size göre hatalı ise bu itirazınızı başvurunuzun reddedildiği bankaya gitmeniz gerekiyor. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu doğrudan müşteriler ila irtibat kurmaz.
  • Banka sizin itirazınızı KKB’ye dolaylı yollardan iletiyor. KKB ise itiraz ettiğiniz olumsuz kaydınız hangi bankayı ilgilendiriyorsa durumu ona bildiriyor.
  • Hakkınızda olumsuz bilgiyi gönderen banka, yeniden sizlerin bilgilerini inceliyor ve detaylı olarak bakıyor.
  • Kendi içinde konuyu değerlendirmesinin ardından da sonucu KKB’ye iletiyor. Bu şekilde KKB’de hatalı bilgi varsa düzeltiliyor ve eksiklikler gideriliyor.
  • KKB ise bu sürecin sonunda neticeyi öncelikli olarak sorunu ilettiğiniz bankaya iletmektedir.
  • Banka onay verirse size de durum bildiriliyor ya da doğrudan bankaya durumu aktarıyor ve işlem sonlanıyor.

MİDES Üzerinden Hangi İşlemelr Yapılır?

Risk Raporu Teyit: Kredi notu raporunun doğruluğunun teyidi için kullanılmaktadır.

Risk Raporu İtiraz Girişi: Risk raporunun referans numarası ile itirazın girildiği alandır.

Risk Raporu İtiraz Sorgulama: Girilmiş olan itirazların sonucunun detaylı olarak görülmesini sağlamaktadır.

Banka Şubesi Vasıtası İle İtiraz Nasıl Edilir?

Kredi notuna banka şubesi vasıtası ile de itiraz edilmektedir. İtiraz için bankalar bireysel müşterinin kullandığı sistemlerin bire bir aynısını kullanmaktadır. Bundan dolayı sizin veya banka şubesinin kredi notuna itiraz etmesinin arasında pek fark görülmüyor. Sadece referans numarası alınmasında sıkıntı olmayacağı için bankalar bu konuda pratik çözüm bulabilir. Fakat itirazınızı bireysel olarak sistem üzerinden online şekilde yapmanız, işlemlerin daha hızlı ve kolay yollardan olmasını sağlamaktadır. Bizlerin en fazla önerdiği işlem de, işte budur. Öte yandan banka şubeleri bu tarz işlemler ile kredi başvurusunda bulunmanız durumunda sonucu bildiri. Direkt olarak itiraz etmelerini rica etmeniz durumunda çok fazla yardımcı olmaya yanaşmadıklarını söylemek isteriz.

Kredi notunuz düşük ise; Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir adlı yazımızı buradan https://bankasikredi.com/findeks-kredi-notu-nasil-yukseltilir/  okumanız faydanıza olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ