Banka Kredi Kampanyaları

Konut Kredisi Kapatma Cezası Hesaplama : Basit Yöntem

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için; Konut Kredisi Kapatma Cezası Hesaplama ile ilgili En basit Yöntemi paylaşacak ve kolayca bu konuda hesap yapabilmenizi sağlayacağız.

konu kredisi erken kapatma

Konut Kredisi Kapatma Cezası Hesaplama : Basit Yöntem

Erken Kapatma Cezası Nedir

Kimi zaman uzun vadeli bir yatırım yapmak kimi zamanlarda ise hayalleri süsleyen evlerin satın alınması için bankalara yapılan konut kredisi başvurularında, bilinen kredi paketlerine göre birçok farklı şart bulunmaktadır. Bunlardan en çok bilineni, ne kadarlık bir kredi alınacağının belirlenmesi için gönderilen eksperler olarak bilinse de, konut kredilerinin temel farklılıkları, onaylanan krediler içim imzalanan kredi sözleşmelerinde karşınıza çıkacaktır. Çünkü birçok kredi paketinde bulunmayan erken kapatma cezası, konut kredisi kullanıcılarının imzalamış olduğu bu sözleşmede açık bir şekilde belirtilmektedir.

Bireysel kullanıcılar erken kapatma cezası ile karşı karşıya kaldıkları zaman, böyle bir duruma anlam vermekte zorlansalar da, şuan konut kredisi veren tüm bankalar, bu cezayı uygulamaktadır. Bankaların bu tarz bir ceza uygulamasındaki neden ise, elde ettiği faiz gelirinin, en başta belirtilen ödeme planının bozulması ile birlikte düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Erken Kapatma Cezası Ne Kadar?

Konut kredisi erken kapatma cezası, Tüketici Kanunu’na uygun bir şekilde uygulanmaktadır. Tüketici Kanunu’nda 2014 yılında yapılan düzenlemeler ile birlikte, bankaların ne kadarlık bir ceza tahsil edeceği ise şu şekilde belirtilmektedir.

  • Eğer konut kredisinin kalan vade süresi 36 aydan daha kısa bir süre olarak hesaplanmışsa, kalan toplam borcun yüzde birlik kısmı kadar ceza ödenir.
  • Eğer konut kredisinde kalan vade süresi 36 ayın üzerindeyse, kalan toplam borcun en fazla yüzde iki oranında ceza uygulaması yapılacaktır.

Görüldüğü üzere, Tüketici Kanunu’nda bu durum ile ilgili tüm detaylar açık bir şekilde belirtilmiştir. Ayrıca, bankaların burada belirtilen şartlar ya da oranların dışına çıkma gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, Tüketi Hakları’na doğrudan başvuru yaparak, durumun en kısa sürede düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Erken Kapatma Cezası Nasıl Hesaplanır?

Erken kapatma cezası Tüketici Kanunu’nda da belirtildiği gibi, kalan vade süresine bağlı olarak hesaplanmaktadır. Bundan dolayı iki farklı bir hesaplama yapmamız gerekecektir. 50 bin liralık erken ödeme için yapılacak ceza ödemeleri şu şekilde hesaplanır.

  • 50.000 TL erken ödeme yapan ve vade süresi de 36 aydan daha az kalan kişiler, %1 oranında ceza ödemesi yapacağından dolayı, bankaya bu işlem için 500 Türk Lirası ceza ödenecektir.
  • 50.000 TL erken ödeme yaptığınız konut kredisi borcunuzun, kalan vade süresi 36 aydan fazlaysa, bankanın en fazla %2 oranında ceza alma yetkisi bulunmaktadır. Bu şartlarda, bankaya ödenecek olan erken kapatma cezası da 1.000 TL olacaktır.

Burada yapmış olduğumuz hesaplamalar, ülkemizdeki tüm bankaların uyması gereken üst sınırlara göre ve Tüketici Kanunu’nda belirtilen şartlara uygun olarak yapılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ