Banka Kredi Kampanyaları

Konutta Hisse Alma ve Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başlıyor

Ülkemizdeki gayrimenkul fiyatlarının tavan yaptığı şu dönemde, sıradan vatandaşların 300 bin – 400 bin TL para vererek konut alması oldukça zor bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde kabul edilen Mortgage sisteminin ülkemizde de yaygınlaşması ile birlikte; ev sahibi olmak isteyen tüketiciler, bu hayallerini uzun vadeli konut kredisi kullanarak gerçekleştirmeye başladı. Kimisi çok fazla faiz ödendiği için kimisi dini inançları gereği konut kredisi kullanmaktan imtina ediyor  ve alternatif çözümler arıyor. Emin Evim, Fuzul Ev gibi bazı organizasyonlar bir nebze olsun bu konuda çözüm oluyor ancak yeterli gelmiyor. Şimdi ise devlet tarafından bu konuda ilaç gibi bir formül geliştirilmiş durumda. Yapılan çalışmalara baktığımızda; konutta hisse alma ve gayrimenkul sertifikası dönemi başlıyor diyebiliriz. Şimdi sizlere ayrıntıları aktaralım.

Artık Param Yetmiyor Diye Bir Sebep Kalmayacak

Yapılacak düzenlemeler ile; vatandaşların bütçelerinin durumu eğer konut almaya el vermiyorsa , konut almak yerine konuttan hisse alabilecek. Bu hissesini de istediği zaman satabilecek. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; konut fiyatlarının 400 bin – 500 bin TL civarında olduğu değerli bir bölgede konut alamayanlar, elindeki parası kadarıyla konuttan hisse alacak. Proje başında aldığı bu hisse projenin tamamlanmasına yakın değerlenecek ve yatırımcının parası da değerlenmiş olacak. Bu şekilde gayrimenkul sertifikası alanlar projede, payı nispetinde ortak olacak.

Borsa Devreye Giriyor

Yatırımcı kişi bu payları borsa üzerinden alabilecek. Payların alım satımı mümkün olacak. Böylelikle ucuza alınan bir konut payının değerlenmesi halinde hem para da değerlenmiş olacak.

Paran Oldukça Pay Al ve Sonunda Ev Sahibi Ol

İsteyen yatırımcı aldığı gayrimenkul sertifikalarını istediği zaman satabilecek ya da yeni sertifikalar satın alarak, alınan payların belirli bir orana ulaşması halinde söz konusu gayrimenkulün sahibi de olabilecek.

Konutun Değeri Pay Üzerinden de Belirlenecek

Konutun özelliklerine ve tabii ki ekspertiz raporuna göre pay değeri ortaya çıkarılacak. Örneğin; zemin kattaki dairenin bedeli 150 bin pay iken, ara kattaki dairenin bedeli ise 200 bin pay, dubleks dairenin ki 250 bin pay gibi bedeller belirlenecek. Kişi proje başlarken 50 bin pay aldıktan sonra, proje ortasında 50 bin pay daha alıp, proje tamamlanmasına yakın 50 bin pay daha alarak, toplamda 150 bin paya ulaşarak ilgili konutun sahibi olabilecek.

İşin İçerisinde Faiz Yok

Sistem içerisinde herhangi bir faiz olmaması ise işin diğer cazip yönü diyebiliriz. Hem inançları gereği faize girmek istemeyenler hem de faiz maliyetlerinden dolayı konut kredisi almak istemeyeler bu sistem sayesinde daha rahat konut sahibi olabilecek.

Sistemin Garantörü TOKİ

Çoğu yatırımcının aklına; söz konusu inşaatın tamamlanmama ihtimali ve daha önceden satın alınan payların boşa gideceği ihtimali de geliyor. Ancak bu konuda da bir çözüm bulunmuş durumda. TOKİ garantörlüğü ile sistem işliyor. Dolaysıyla böyle bir durumun söz konusu olması durumunda bile TOKİ devreye girecek.

İlk Paylı Satış İstanbul ‘da Başlıyor

Sistemin ilk uygulanacağı inşaat projesi İstanbul Başakşehir ‘deki 730 dairelik bir proje. Projedeki tüm daireler belli paylara ayrılacak ve bu paylardan vatandaşlar cebine göre satın alabilecek. İlgili daire için yeterli pay sayısına ulaşanlar dairenin sahibi olmuş olacak.

Gayrimenkul Sertifikası İle Konut Satışının Avantajları Neler

  • Sistemde faizin olmaması,
  • Faizin olmamasından dolayı konut satın alacak kişilere ekstra faiz yükünün binmemesi ve maliyetlerin daha düşük seviyede kalması,
  • Konut alacak kadar parası olmayanların, pay alarak yavaş yavaş birikim yapıp, bu birikimlerinin de konut projesinin değerlenmesi ile birlikte artması,
  • İnşaat firmalarının da finansman anlamında sıkıntılarının çözülmesi, bankadan kredi almalarına gerek kalmaması ya da daha az ihtiyaç duymaları, bunun bir sonucu olarak maliyetlerinin düşmesi ve bunun konut fiyatlarına da yansıması,
  • İstenildiği zaman eldeki payın satılarak sistemden çıkılabilmesi,
  • TOKİ ‘nin garantör olması sayesinde sistemin güven vermesi,
  • İşlemlerin borsa üzerinden yapılacak olması.

Mart Sonu Nisan Başında Başlıyor

Gayrimenkulde sertifika dönemi Mart sonu Nisan ayı başı itibariyle başlıyor. Konut payları borsa üzerinden ve bankalar kanalıyla satışa başlayacak. Sistemin yoğun talep görmesi bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ