Banka Kredi Kampanyaları

KOSGEB Eski Hükümlülere Özel İş Yeri Açma Kredileri

Hükümlülere yönelik olarak son yıllarda pek çok düzenleme yapıldığını söyleyebiliriz. Bu düzenlemelerden biri de İŞKUR ve KOSGEB aracılığı ile yapılan hibe destekleridir. Yapılan bu düzenlemelerle, hükümlülerin sosyal hayata uyum sağlayarak hayatlarına alışabilmeleri ve bu itibarla cezasını çekmiş olanların belirli bir statüye kavuşturulmaları hedef alınmıştır. Engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan iş yerlerine kesilen ve tahsil edilen idari para cezaları belli bir havuzda toplanarak İŞKUR ve KOSGEB aracılığıyla iş kurmak isteyenlere yani hayata atılmak isteyenlere hibe desteği olarak verilmektedir.

kosgeb eski hükümlülere hibe

kosgeb eski hukumlululere ozel is yeri acma kredileri

Kimler Hükümlü İŞKUR ve KOSGEB Hibe ve Kredi Desteğini alabilir?

Engellilerin ve eski hükümlülerin KOSGEB Hibe ve Kredi desteği üzerinden faydalanabilmesi için öncelikli olarak, ilgili yönetmeliklerde belirtilen engelli ya da hükümlü özelliğini taşıyor olmaları gerekmektedir.

İlgili yönetmelikle görülen bilgilere göre;

Engelli;

Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini birçok sebepten dolayı kaybetmesi nedeniyle, çalışma gücünün en az yüzde kırkından yoksun olduğu “Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları” ile belgelenen ve çalışabilir durumda olan kişilere,

Eski hükümlü ise;

Bir yıldan daha uzun süreli bir suçtan veya ceza süresine bakılmadan, Devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyen ve cezasını infaz kurumlarında tamamlayanları, cezası ertelenenleri, koşullu olarak serbest kalanları, özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanları, ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanları ve denetimli serbestlik kapsamında olanları, genel olarak ifade eder. Bu tanımlamaya uyan bütün engelli ve eski hükümlüler gerekli şartları yerine getirerek İşkur ve Kosgeb tarafından verilecek olan desteklerden yararlanabilir.

Başvuru şartları nedir?

Öncelikli olarak hükümlünün yukarıdaki belirtilen saçları dolaylı ya da doğrudan taşıyor olma zorunluluğu vardır. Bununla beraber eski hükümlünün KOSGEB Hibe ve Kredi desteği alabilmesi için öncelikli olarak İŞKUR’a kayıtlı olması ve 18 yaşını tamamen doldurması gerekmektedir. Eski hükümlü İŞKUR ve KOSGEB hibe ve Kredi Başvuru Şartlarını sizlere maddeler halinde detaylı olarak sıralayabiliriz.

  • Eski hükümlü olmak
  • İŞKUR’a kayıtlı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Herhangi bir şekilde emekli olmamak
  • Girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olmak (KOSGEB tarafından verilen veya KOSGEB’in kabul ettiği (Örnek olarak Halkeğitim merkezlerinden verilmiş olan girişimcilik belgesi) ya da herhangi bir kurumdan alınmış olan girişimcilik sertifakası olabilir.
  • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı aktif ya da kapanmış olan işyerinin olmaması. (proje başvuru rehberi yayınlanma tarihi itibari ile projeye konu meslekte vergi kaydı ve terk mükellefi olmamak)
  • Başvuru sahibinin işyerinin kurulacağı il sınırları içerisinde ikamet etmesi.(Eğer farklı bir alanda ikamet durumu var ise, bu imkandan faydalanamaz.)
  • Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin ve benzeri belgelere sahip olmak ve aranılan şartları herhangi bir eksik ya da problem olmadan karşılamak

Sitemiz üzerinden KOSGEB destekleri ile ilgili diğer yazılarımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/category/kosgeb okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ