Banka Kredi Kampanyaları

Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar

KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) tarafından hayata geçirilen kredi notu sistemi ile birlikte artık tüm vatandaşların mali açıdan geçmişleri anında bankalar tarafından görülebiliyor. Bunun için herhangi bir banka görevlisinin 5 dk ‘lık bir sorgu yapması yeterli.. Mali geçmişinin sıkı bir şekilde takip edildiğini bilen tüketici de ister istemez borçları konusunda daha hassas davranıyor. Kredi notu düşerse ne yaparım diye borçlarını zamanında ödeme yoluna gidiyor. Bugünkü yazımızda kredi notu konusunda genel anlamda bilgi paylaşımında bulunarak, kredi notu nedir, kredi notu yükseltme nasıl olur kısaca izah etmeye çalışacağız.

İlk olarak kredi notu nedir izah edelim; az önce de belirttiğimiz üzere KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) ‘nin bir iştiraki olan FİNDEKS tarafından tüketicilere verilen puandır. Bazı yerlerde kredi skoru olarak ta geçmekte ancak asıl adı kredi notudur. Kredi notu hesaplanırken dikkate alınan kriterler; kredi kullanım durumu, kredi ve kredi kartı ödeme durumu, yeni kredi başvurusu olup olmadığı, banka hesaplarının durumu, borç durumu gibi hususlar olduğunu görmekteyiz.

Bunlar arasında en çok etkileyen kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığıdır.Eğer bankalara karşı olan borçlarınızı zamanında ödemiyorsanız bu durumdan kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi muhtemeldir. Bundan sonra ise bankalardaki hesaplarınızın durumu ( eksi bakiyede olup olmadığı, ne kadar nakit paranızın olduğu) ve yine bankalara ne kadar borcunuzun olduğu meselesidir. Bu iki maddeyi; yeni kredi durumu ve kredi kullanım yoğunluğu ( ne kadar sıklıkta kredi kullandığınız ) izlemektedir.

Kredi notu olarak tüketicilere 0 – 1900 arasında bir puan verilmektedir. 1900 puan en güvenilir tüketiciyi, 0 puan ise en riskli tüketiciyi ifade etmektedir. Eğer kredi notunuz 1400 ve üzerinde ise bankalardan kredi çekerken büyük bir ihtimalle herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Ancak kredi notu 500 ise kredi çekme konusunda muhtemelen zorlanacaksınız.

Kredi notu uygulamasının yanı sıra kredi notu renkleri uygulaması da bulunmaktadır. Bu uygulamaya gore kredi notu puanı baz alınarak tüketiciler sınıflara ayrılmış, her sınıf için de bir renk belirlenmiştir. Findeks kredi notu renkleri kırmızı, mavi, sarıdır.Kredi notu 0 – 699 arasındaysa Findeks kredi notu kırmızı renk, 699 – 1499 arasındaysa Findeks kredi sarı renk, 1499 – 1900 arasındaysa Findeks kredi notu yeşil renk demektir.

Kredi Notu nedir

Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar

Findeks Kredi Notu, tüketicinin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Zamanla kredi notu düşebilir ya da çıkabilir. Bu tamamen tüketicinin kredi notu belirlenirken ele alınan kriterlere ne kadar sadık kaldığı ile alakalıdır. Düşük kredi notu yükseltme için de yapılması gereken bu kriterlere bir şekilde uymaya çalışmaktır.

Findekse Nasıl Kayıt Olunur

Findeks kredi notu öğrenme, Findeks ‘in kurumsal internet sitesi olan www.findeks.com adresinden üye olarak ya da SMS göndermek suretiyle yapılabilmektedir. FİNDEKSe üye olmak için https://isube.findeks.com/ers/uyelik/bireyselUyelik.xhtml adresine tıklayıp üyelik formunu doldurmalısınız. Yeri gelmişken hemen hatırlatalım, Findeks kredi notu öğrenme ücret karşılığı yapılmaktadır.

Findeks kredi notu ile alakalı her türlü sorunuz için FİNDEKS telefon numarası 444 4 522 ‘yi arayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ