Banka Kredi Kampanyaları

Kredi Puanına Göre Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar

Kredi notu bilindiği gibi bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmek için oldukça önemli bir skor sistemidir. Ayrıca son zamanlarda kredi notuna göre kredi faiz oranı gibi bir uygulama devreye girmiştir. Türkiye’de kredi notu hayatımıza girdiğinde bu uygulamanın pek fazla kullanılmıyor olmasına rağmen ING bank yakın bir zaman önce bu durumu aktarmaya başladı. Kredi faiz oranlarının hesaplanması da, bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin konut kredisi alırken taşıt kredisine nazaran daha iyi oranla kredi çekebiliyorsunuz. Bu oran sicile göre değişme göstermektedir. Mesela bu yılda konut kredi risk oranı yüksek olmasından dolayı, kredi faiz oranları ihtiyaç kredisi oranlarına kadar geldi. Taşıt kredisi faiz oranı ise ihtiyaç kredilerine göre daha uygun olmaktadır.

düşük kredi notuna kredi

kredi puanina gore dusuk faizli kredi veren bankalar

ING Bank Kredi Notuna Göre Faiz Oranı

Bu faiz oranları tamamen sizlerin kredi notuna göre değişim göstermektedir. Konut alırken veya taşıt alırken kredi alabilmeniz için, sizlerin ipotek vermesi gerekmektedir. Banka bütün eve kredi vermediği gibi sizin gelir durumunuza bakarak kredi vermekte, kredi ödenmediği zamanda en kötü ihtimalle banka eve haciz işlemi yapmakta ve alacağını böyle tahsil etmektedir. Buna ek olarak taşıt kredilerinde bu durum da aynen bu şekilde olmakta ve kredi ödenmediği zaman taşıt banka tarafından alınmaktadır. Görüldüğü gibi bu kredilerin riskleri son derece düşüktür ve bu nedenle de faiz oranları düşük olmaktadır.

Kredi Notuna Göre Değişim Gösteren Faiz Oranı

Şimdi kredi notunun etkisine bir adım atalım. Son zamanlarda herkesin sorduğu bir soru vardır. Kredi notuma göre nasıl faiz oranı değişiyor tarzında. Sizlere ufak bir örnek ile açıklayacak olursa, Siz bir işyeri sahibi veya banka olduğunuzu düşünelim, karşınızda iki tane müşteri var ve bir tanesi borçlarını zamanında ödüyor. Diğer yandan bir müşteri daha var ama bu müşteri borçlarını zamanında ödemiyor ve ayrıca hep sıkıntılar çıkarıyor ve borçları zamanında sizlere ulaşmıyor.

Doğal olarak borçlarını zamanında ödeyen kişiye daha uygun kredi verirsiniz. Çünkü borcunuzun ödememe gibi bir sorun teşkil etmez. Adam tamamen sağlam konumda yer alır. Diğerine göre risk göstermez. Bankalarda aynı bu şekilde işlem yapmaktadır. Yani bankalar genel olarak borcunu zamanında ödeyen müşterileri çok sever. Borçlarını ödeyemeyen kişiyi, ödeyen kişiye göre ayırmak ister. Alacağı para azalsa da, garanti altına almış olur. Aslında bankalar garanti işlemi daha çok sever ve bu şekilde kredi verir. Bu nedenle kredi notu yüksek olanlara sunulan faiz oranları, daha düşük seviyelerde olmaktadır. Avrupa’da bu sistem uzun bir süredir tercih edilmesiyle beraber Türkiye’de bu sistem daha yeni yeni oturmaktadır. Şuan olarak sadece ING bank tarafından uygulanmaktadır. Ing Bank bu sistemin öncüsüdür diyebiliriz. Kredi notunuz yüksekse ING Bank üzerinden düşük faizle kredi alabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ile ilgili yazımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/findeks-kredi-notu-nasil-yukseltilir/ ortalama 3 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ