Banka Kredi Kampanyaları

Miras Paylaşımı ile İlgili Önemli Noktalar

Her kişi ülkemizdeki yasalar gereğince bireysel mal edinme hakkına sahiptir. Bu mallar kişinin ölümü ile birlikte, yine mevcut yasalar gereğince arkasında kalan kişilere miras olarak kalmaktadır. Tabii ki miras paylaşımının belli başlı prosedürleri bulunmaktadır. Bu konuda genelde ölen kişinin ardından taraflar arasında bazı anlaşmazlıklar yaşanabilmekte, bundan dolayı da maalesef bazı durumlarda konu ileri seviyelere gidebilmektedir. Şimdi siz değerli okurlarımız için bu yazımızda Miras Paylaşımı ile İlgili Önemli Noktalar üzerine duracak ve bu noktaları sizler için aydınlatmaya çalışacağız.

Miras Paylaşımı ile İlgili Önemli Noktalar

Miras Paylaşımı Nasıl Olur

Mevcut kanunlarımıza göre; ölen kişiye ait her türlü mal, mülk, alacak, borç, vs. gibi değerler miras ya da tereke olarak değerlendirilmekte, bu kapsamda da yasalar gereği geride kalan eşi, çocuğu, annesi, babası, kardeşleri, vs. gibi yakınlarına devir olmaktadır. Tabii ki kime ne kadar kalacağı gibi hususlar yine kanuni düzenlemelerle belirlenmiştir. Bu anlamda yaşanacak hukuki problemler mahkemeler vasıtası ile çözüme kavuşturulmaktadır. Bu konuda yetkili Mahkeme ise Sulh Hukuk Mahkemesidir. Tereke Hakimliği de bu konuda görevli olup, Tereke Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Sulh Hukuk Mahkemeleri bu görevi yerine getirmektedir.

Mirasta Kime Ne Kadar Pay Düşer

Bu konuda ölen Bir kişinin varsa çocukları ve eşine birer pay olacak şekilde miras dağılımı yapılacaktır. Çocuğu yok ise tüm mirası çocuklarına kalacaktır. Eğer kişi evli değil ve çocuğu da yok ise bu durumda miras; kardeşlere ve sağ ise anne babaya kalmaktadır. Tüm durumlarda mirastan alınacak pay açısından herkes eşit konumda olacaktır.

Veraset İlamı Nedir

Miras konusunda kişi öldükten sonra alınması gereken belgelerden birisi de Veraset ilamıdır. Veraset ilamı kapsamında; kişinin ölümü ile birlikte kalan tüm mirasının kime nasıl pay edileceği net bir şekilde mahkeme kararı ile resmiyet kazanır. Bu konuda da yetkili mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleridir. Sulh Hukuk Mahkemesi ‘nin yanı sıra günümüzde noterler de veraset ilamı dediğimiz belgeyi tahsis etmektedir.

Özellikle anlaşmazlık olan miras paylaşımlarında alanında uzman bir hukukçudan yardım alınması doğru olacaktır. Bu konuda herhangi bir karar vermeden ve girişimde bulunmadan önce buradaki bilgilerimizin doğruluğunu ve güncelliğini teyit etmeniz yararınıza olacaktır. Yaşanabilecek hak kayıplarından bankasikredi.com olarak herhangi bir sorumluluğumuz bulunmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ