Banka Kredi Kampanyaları

Peşinatsız Ev Almak İçin Konutun Tamamına Kredi Veren Bankalar

Ev almak isteyip de alamayanlar veya kiraya vermek için ev almak isteyen bireyler, evlerin tamamına kredi veren bankalar ile iletişime geçmektedir. Ancak bu durum mevzuat gereğince yasak olsa da, uygulamada evin tamamına kredi veren bankaların olduğunu söylemek isteriz.  Aslında hiçbir banka mortgage kredilerinde, alınacak olan evin tamamına kredi vermez. Mevzuatta  “Azami kredi tutarı, evin toplam ekspertiz değerinin %75’ine kadardır.” Gibi bir ibare yazmaktadır. Bu sebeple, almak istediğiniz ev için ekspertiz yaptırmanız durumunda, ekspertiz değerinin yalnızca %75 değeri kadar kredi alabiliyorsunuz. Evin yüzde yüzüne kredi almak için uygulanması gereken adımlar vardır.

konutun tamamına kredi

Peşinatsız Ev Almak İsteyenler İçin Konutun Tamamına Kredi Veren Bankalar

Evin Tamamına Kredi veriliyor Mu?

Müteahhitler, ev yapıp satanlar, az vergi ödemek için yaptıkları evin, rayiç bedellerini çok düşük gösterirler. Örnek vermek gerekirse, Fatih ilçesi belediyesi sınırları içerisinde yapılan tüm evlerin en düşük rayiç bedelinin 100.000 TL civarında olduğunu düşünelim. Ev yapıp satan müteahhitlerin büyük bölümü, ev için daha az vergi ödemek için, evlerinindeğerini çok düşük gösterirler.

Evi satan kişiler, bu şekilde çok az vergi öderler. Ancak ev satış aşamasında geldiğinde, evin yüzde yüzünü kredi veren bankalar ile anlaşarak almak isteyen kullanıcılar için bazı problemler olmaktadır. Yani evine minimum rayiç bedeli üzerinden 100.000 TL değer biçen ev sahibi, evini 150.000 TL  fiyata satmak istediğinde, yüzde yüzüne kredi almak isteyenler bir fısat durumu ortaya çıkacaktır.

Ekspertiz Değeri Olduğundan Yüksek Göstermek

Örneğin ev almak isteyen bir kişinin evinin değerini 100.000 TL olarak düşünülim. Bu kişi evin yüzde yüzünü olacak şekilde kredi almak için, ihtiyacı olan tutar görüldüğü gibi 100.000 TL’dir Bu kapsamda mevzuat gereğince kredi veren tüm bankalar, 100.000 TL. olan bir konut için en fazla 75.000 TL kredi verebilir. Banka tarafından müşteriye 100.000 TL. konut kredisi verilebilmesi için evin değerinin 100.000 TL’den daha yukarıda olması gerekmektedir. Bu kapsamda ekspertiz tarafından evin değerinin 140.000 TL. gösterilmesi durumunda kredi verecek banka, 140.000 TL tutarındaki evin, % 75 i kadar kredi verilebilecek ve bu şekilde evin tamamına kredi verilmiş olacaktır. İşte yapılacak işlem bu kadar kolaydır diyebiliriz.

Başka Bir Malı Veya Gayrımenkulu İpotek Ettirerek Evin Tamamına Kredi Almak

Almak istediğiniz evin yüzde yüzünü kredili şekilde almak istiyorsanız eğer, sizin için diğer bir yöntem, başka bir evi teminat göstererek kredi almaktır. Burada ekspertiz tarafından biçilen değer üzerinden, her iki evin sadece %75’lik bir kısmına kredi alabiliyorsunuz. Dolayısı ile diğer evin değerinin yüzde yetmiş beşi %75’i de kullanacağınız krediyle eş zamanlı olacağından, almak istediğiniz evin yüzde yüzünü kredili şekilde almış olacak ve sorununuzu çözeceksiniz.

Konuyla ilgili olduğu için Konut Kredisindeki Ekspertiz Ne Demek adlı yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/konut-kredisindeki-ekspertiz-ne-demektir/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ