Banka Kredi Kampanyaları

PTT Anlaşmasıyla Kapıda Ödeme Sistemi Nasıl Kurulur

İnternet üzerinde e-ticaret hizmeti veren site sayısı günden güne artış gösterirken, müşterilerin de online ödeme sistemlerine olan güveni gün geçtikçe daha çok azalmaktadır. Özellikle tek ürün satış sayfalarında genel olarak görmüş olduğumuz “Kredi kartınız ile ilgilenmiyoruz , kapınızda ödeyin” ibareleri bu güvensizliği kırmak amacıyla aktif edilmiş olan bir uygulamadır. Ülkemizde genel olarak

 • PTT Kargo
  • Yurt İçi Kargo
  • UPS Kargo

kapıda ödeme alan en popüler firma olmaktadır. Ürünü kargolarken belirttiğiniz ücret alıcıdan teslimat sırasında kapıda alınır ve belirli bir firma komisyon kesilerek sizlerin hesabına aktarılır. PTT kargo bu uygulamayı aktif eden öncü kurumdu ve hala popüler konumunu koruyor diyebiliriz. Ancak PTT kargo ile kapıda ödeme yalnızca nakit olarak yapılıyor ve posta çeki hesabınıza tutar hemen yansıtılmaktadır. Çok ilginç bir şekilde PTT bu uygulamasında sizlerden fatura talep etmiyor. Bu nedenle PTT kargo ile gönderimler, ek iş olarak e-ticaret yapan ve vergi kaydı olmayan şahıslar tarafından tercih edilmektedir.

ptt kapıda ödeme sistemi kurmak

ptt anlasmasiyla kapida odeme sistemi nasil kurulur

Özel kargo firmalarının ise teslim süreleri oldukça kısadır ve kapıda kredi kartı ile de ödeme ile ödeme almaktadır ancak PTT’nin 100 TL ye kadar olan tutarlarda aldığı 1 TL tutarındaki komisyona göre, çok yüksek rakamlar talep edebilmektedirler. Ayrıca bu kargo firmaları ile ticari şekilde anlaşmalar yapmanız ve her ürün için fatura kesmeniz şarttır. E-ticaret müşterilerinin neredeyse hepsi, oluşturmaya başlayan bayan kullanıcılar, bu sistemi tercih etmektedir.

Kapıda Ödemenin Riskleri Nelerdir

 • Geri iade ihtimali yüksek olmakta ve ekstra birçok masrafa neden oluyor.
  • Satış sonrası 2-3 gün içerisinde tahsilat hesaplara geliyor.

Geri iade risklerini en aza indirgemek için yapılması gereken işlemler vardır. Bunlar genel olarak;

 • Siparişinizi aldık, onaylıyor musunuz?
  • Siparişiniz gönderildi takip numarası ile takip edebilirsiniz.
  • Siparişiniz bugün gün içerisinde sizlerde olacaktır.

Ayrıca sipariş formlarınızda alternatif kişilerin isimlerini istemeniz de geri iade oranını minimal seviyeye getirecektir.

Sonuç olarak kapıda ödeme yöntemi ile satış son derece büyük bir kesime hitap etme özelliği vardır. Bu nedenle kullanılması şart olan bir durumdur diyebiliriz. Hepsiburada.com gibi büyük e-ticaret platformları dahi bu sisteme geçmişlerdir. PTT kargo ile kapıda ödeme sistemi kurmak istiyorsanız, sizlere en yakın olan bir şube ile anlaşma yapmanız ve bu şube ile çalışmanız gerekir. Size en yakın şubeye giderek, kapıda ödeme sistemi kurabilirsiniz.

Sitemiz üzerinde PTT Çalışma Saatleri ile ilgili bölüme buradan https://bankasikredi.com/ptt-calisma-saatleri/ ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Zuhal dedi ki:

  Ptt kargo kapıda ödeme 14 tl ptt den gidip alınırsa 12 tl hem kapıya getirmiyor hemde çok pahalı ptt den alışveriş yokkk

BİR YORUM YAZ