Banka Kredi Kampanyaları

SGK sız Olanlar İçin Devlet Hastanesinin Muayene Ücretleri

Devlet hastanelerinde genel olarak sigortalı olan kişilere bazı ayrıcalıklar ve öncelikler tanınmaktadır. Masrafları kendisi veya işletmesi tarafından ödenen kişiler, sigortalı olarak hastanelerden ücret ödemeden sağlık hizmeti alabilmektedir. Yalnız sigortası olmayan bireyler, sigortası olanlara göre hiçbir şekilde rahat hareket edemiyor. Hastaneye gitmeden önce uygulamaları gereken bazı işlemler oluyor ve gittikten sonra ise bilindiği üzere yüksek ücretler verilmesi gerekmektedir. Şimdi SGK sız muayene olmak konusundaki detayları ve uygulanan ücretleri sizlere kısaca izah edelim.

sgk yok muayene olabilir miyim

sgk siz olanlar icin devlet hastanesinin muayene ucretleri

Sigortasız Kişiler Ne Yapmalıdır?

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmayanların, emekliliği daha gelmemiş olan işsizlerin ve bakıma muhtaç kişilerin genel olarak sağlık hizmeti alabilecek sigortaları yoktur diyebiliriz. Ancak devlet işsizlik maaşı uygulaması ile beraber sigorta yapmaktadır. Diğer yandan bakıma muhtaç kişilerin de sigortaları devlet tarafından herhangi bir ücret talep edilmeden ödenmektedir. Siz de sigorta başvurusu yapmak için Genel sağlık sigortası kapsamında bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlıklarına, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek durumunuz hakkında bilgi vermeli, sigorta başvurusu yapmalı ve sağlık hizmetlerinden ücret ödemeden faydalanmanız gerekmektedir. Devlet bu konuya oldukça fazla önem veriyor diyebiliriz.

Genel Sağlık Sigortası Primleri

2018 senesinde net olarak belirlenmiş olan ücret 1603 TL olarak ödendi ve genel sağlık sigortası primi de bu fiyata bakılarak değişmeye uğradır.  Örnek verecek olursa bir kişinin aylık geliri asgari ücretin üçte biri kadar ise eğer, o kişi devlet hastanelerinden yararlanmak için herhangi bir ücret ödemesi yapmaz ve onun borcu tamamen devlet tarafından ödenmektedir. Genel sağlık sigortası primlerini her ay çalıştığı kurum tarafından ödenenler ise, zaten bu hizmetleri ücret ödemeden almaktadır ve doğal olarak hastaneye gittikleri zaman ekstra hiçbir işlem ile uğraşmazlar. Muayene ücreti ise paralı hasta girişi kısmında ödenmektedir ve bu ücret 30 TL olarak belirlenmektedir.

Muayene Ücretleri

Devlet kurumunda, özel bir kurumda çalışıyor ya da emekli olarak geçiyorsanız ve sigorta dahilindeki vatandaşlardansanız eğer, devlet hastanelerinde çok ufak bir miktar ödeyerek muayene olabilirsiniz. Önceden sigortalı olan kişilerin devlet hastanelerine ödedikleri tutar 5 TL olarak devam ediyordu ve bu tutar 6 TL oldu, daha sonra 8 TL civarına kadar geldi. Yani sigortalı bir vatandaş devlet hastanesinin sağlık hizmetlerinden faydalanmak, muayene olmak istiyorsa 8 TL tutarında, sigortasız olan vatandaş ise hastanelerin paralı hasta bölümlerine giderek, 30 TL muayene ücreti ödemektedir.

Ayrıca sigortası olanlar özel hastanelerde 20-30 TL arasında düşük bir indirim ile muayene olurken, eczanelerde de indirimli bir şekilde ilaç alma hakkına sahiptir. Kısaca sağlık hizmetleri hastaneden tutun da eczanelere kadar tüm sağlık hizmetlerini kapsama altına almaktadır. Ayrıca tüm kurumlarda sigortasızlar daha yüksek ücret ödemesi yaparken, sigortalı olan kişiler daha az bir ücret ödeyerek muayene işlemlerini yapmaktadır. Sigortasız olan kişiler daha yüksek ücret ödedikleri için, önerimiz gidip kendilerine sigortalı iş bulmaları veya özel olarak sigorta yaptırmalıdır.

Sitemiz üzerinden Devlet Yardımları bölümümüzde daha fazla devlet yardımı hakkında bilgilere buradan https://bankasikredi.com/category/devlet-yardimlari ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ