Banka Kredi Kampanyaları

Bankadan İkinci Konut Kredisi Çekilir mi

Konut kredilerindeki uzun vade süreleri sayesinde; evi olmayan vatandaşların çoğu ev sahibi olurken, aynı zamanda evi olan ancak yatırımını konut üzerine yapmak isteyen birçok vatandaş da bu şekilde ev sahibi oldu. Hatta hatta satın aldıkları bu konutu kiraya vererek, ödedikleri konut kredisi taksitlerinin bir bölümünü de buradan karşılayarak, en azından böylelikle kendi mali durumlarını daha az zorlamış oldular. Bu şekilde yatırımı düşünen ancak daha evvelden konut kredisi olduğu için çekimser davranan birçok tüketicinin ise kafasında; bankadan ikinci konut kredisi çekilir mi sorusu yer alıyor. Şimdi bu sorunun cevabına bir bakalım.

İkinci Konut Kredisini Çekmek Mümkün

Teorik olarak kişinin ikinci konut kredisi çekmesinin önüne herhangi bir engel bulunmuyor. Aynı zamanda bu konuda yasal anlamda da herhangi bir kısıtlama yok. Sonuç itibariyle işin bu aşamasında herhangi bir problem olmadığını söyleyebiliriz. Ancak bu hususlarında dışında önem arz eden birkaç husus bulunuyor.

Aylık Gelir Çok Önemli

İkinci konut kredisini çekecek olan tüketicilerde en çok aranacak ve dikkat edilecek konu tabii ki de aylık gelir durumu olacaktır. Eğer kişinin ya da hane halkının aylık geliri ikinci bir konut kredisini ödemeye müsaade ediyorsa bu durumda da banka size konut kredisi verme konusunda sorun çıkarmayacaktır. Ancak tekrar söyleyelim, aylık gelirinizin yeterli olması gerekiyor. Bir örnek vererek bu hususun önemi sizlere daha net aktaralım.

bankadan ikinci konut kredisi

İkinci Konut Kredisi Nasıl Alınır

Aylık geliri 3 bin TL olan ve hane halkı geliri toplamda 5 bin TL olan bir ailede, daha evvelden aylık ödemeleri 2 bin TL olan bir konut kredisi kullanıldığını düşünelim. Sonuçta halen boşta kalan bir 3 bin TL olduğu için aylık ödemeleri makul seviyelerde olan bir konut kredisinin daha çekilmesi muhtemel olabilecektir. Ancak bu ailenin aylık geliri toplam 3 bin TL olsaydı, ikinci bir konut kredisinin çekilmesi daha da zor hale gelecekti.

Bankalar Konut Kredisi Konusunda Daha Esnek

Bankalar, tüketicilere konut kredisi verirken aslında ihtiyaç kredilerine göre daha esnek davranmaktadır. Bunun sebebi ise; size konut kredisi verirken, söz konusu konuta ipotek koymasıdır. Konut kredisi borçlarının ödenmemesi halinde gerekli hukuki işlemleri başlatacak ve konutun satışını sağlayarak kendi  alacağını tahsil edecektir. Dolayısıyla konut kredilerinde bankaların riski çok daha azdır. Daha en başından ipotek ile kendisini garanti altına almıştır. Bundan dolayıdır ki; bankalar konut kredisinde daha esnek davranabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ