Banka Kredi Kampanyaları

Döviz Bozan ATM ve Bankaların Listesi

Dövizler genellikle döviz bürolarından alınır ve burada bozdurulurlar. İş hayatının getirdiği 7/24 çalışma gerekliliği ve kurlarda yaşanan dalgalanmalar nedeni ile döviz büroları kapandıktan sonra da döviz bozma ihtiyacınız gündeme gelebilir. Bu nedenle artık bankalar ve ATM’lerin de döviz bozabilme özellikleri de vardır. Bu işlemi yaptırmak isteyen kullanıcılar dilerlerse ATM’lerden dilerlerse banka şubelerine giderek döviz hesabı açtırabilirler. Döviz hesabı açtıran kullanıcılar diledikleri an döviz satın alabilir ve diledikleri an o anki kurdan dövizlerini bozdurabilirler.

ATM’lerde yapılan işlemler hem kullanıcılara hem de kullanıcı olmayan kişilere yönelik işlemlerdir. Bu yapılan iki işlem farklı ATM’lerden gerçekleştirilebilmektedir.

1. Döviz Bozan Bankalar

Gelişen teknoloji ile birlikte bankacılık teknolojisinde de önemli gelişmeler yaşanmıştır. Çok kolay ve güvenilir bir şekilde aynı zamanda hızlı bir şekilde bankalardan döviz alıp satmanız bu gelişmeler ile oldukça basit işlemler aracılığı ile yapılmaktadır.

Bazı bankalar döviz bozdurma işlemine sıcak bakmazlar. Bu işlemi gerçekleştirmek bankaların tercihine göre değişim göstermektedir.

Döviz bozma işlemini gerçekleştiren bankalar; TEB, ING, Halk Bankası, Akbank, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası ve Odeabank’tır. Bu bankaların internet bankacılığı yolu ile de döviz alıp döviz bozmanız oldukça kolaydır. Şubeye veya ATM’ye gitmeye ihtiyacınız kalmadan anlık olarak döviz kurlarını takip ederek yatırım yapma şansına sahip olabilirsiniz.

doviz bozan bankalar

döviz bozan atmler

2. Döviz Bozan ATM’ler

ATM’lerin çalışma sistemi bankalara göre farklıdır. Öncelikle işlem yapacağınız ATM’nin ait olduğu bankaya müşteriyseniz gerçekleştireceğiniz işlem farklılık arz etmektedir. Diğer türlü ise sadece belirli bankaların ATM’lerinden bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olabilir. Her banka ATM’si bu hizmeti vermemektedir.

a. Döviz Hesabınızın Bulunduğu Bankanın ATM’sinden Döviz Bozuyorsanız

Bu bankanın size yakın herhangi bir ATM’sine giderek döviz hesabınızda bulunan dövizi TL’ye çevirebilirsiniz. TL’ye çevirdiğiniz bu parayı ise daha sonra ATM’den çekebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdiğiniz ATM, kuruş verebilen yapıda bir ATM ise dövizi kurundan çevirdiğiniz zaman tamamı ile çekmeniz mümkündür.

Bu işlemi genellikle çoğu banka müşterilerine hizmet olarak sunmaktadır. Örnek verecek olursak: Finansbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası, HSBC, Garanti Bankası, ING, Odeabank, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank ve Türkiye İş Bankası müşterilerine bu hizmeti eksiksiz bir şekilde vermektedir.

b. Kartsız İşlem Yaparak ATM’lerden Döviz Bozuyorsanız

Bu yöntemi kullanan kişilerin o bankanın müşterisi olmasına ve döviz hesabının bulunmasına ihtiyacı yoktur. Bu yöntemde genellikle Türkiye’de en çok kullanılan dövizleri bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz: İngiliz sterlini, USD, Euro vb.

Eski sistemde ATM’lerden döviz bozdurma işlemi sıklıkla tercih edilen bir işlem olmadığı için bu işlem Türk İş Bankası ve Türkiye Ziraat Bankası tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Yeni ATM’lerin çoğuna eklenen özellik ile döviz tanımlama özelliği sayesinde kartsız işlem ile döviz bozma özelliği eklenmiştir. Bunun için yapmanız gereken işlem de oldukça basittir. Kartsız işlem menüsüne girerek döviz bozdurma ile ilgili kısımlar doğrultusunda size bildirilen yönergelere uyarak işleminizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Seçtiğiniz ATM’nin kuruş verebilen bir yapıda olan ATM olmasına dikkat etmeniz muhakkak gerekli olan şeyler arasındadır. Çünkü döviz bozma işleminde genellikle tam paranın yanı sıra kuruşlar da almanız gerekebilir.

Günümüzde kartsız döviz bozma işleminin rahatlıkla yapılabildiği bankalar arasında Yapı Kredi Bankası ve Türkiye Ziraat Bankası yer almaktadır. Bu iki bankanın yanı sıra yeni eklenen ATM’ler ile çoğu özel banka da döviz bozma işlemini kartsız olarak gerçekleştirebilmektedir. Dövizinizi bankadan bozdururken aklınızdan çıkarmamanız gereken hususlardan biri de banka kurlarının farklı nitelikte olmasıdır. Bu size ufak çaplı zararlar da doğurabilir. Bu nedenle acil durumlar harici döviz bozma işlemlerinizi döviz bürolarından yapmanız sizin açınızdan en iyisi olacaktır.

Ayrıca Telefon ile Online Kredi bilgilerini merak ediyorsanız https://bankasikredi.com/telefon-ile-online-aninda-kredi-basvurusu-yapilabilen-5-banka-onerisi/ adresinden kısa sürede içerisinde inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ