Banka Kredi Kampanyaları

Çocuk Parası Devlet Yardımı Ne Kadar Ödeniyor

3 seneden beri yeni doğan çocuklar için doğum parası verilmektedir. Genç nüfusu arttırmak, ailelere maddi olarak destek vermek amacıyla verilen bu yardımdan, birçok vatandaşımız yararlanmaktadır. Doğum yardımı devlet tarafından doğum yapan anneye verilen bir tür destektir. Ancak annelerin doğum yardımı alabilmesi için öncelikli olarak başvuru yapması ve aranan şartları sağlaması gerekmektedir.

çocuk parası yardımı

devletten çocuk parası

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Doğum yardımı devlet tarafından annelere verilmiş olan hediye gibidir. Bu sebepten dolayı devletten bu yardım parasını almak için mutlaka bireysel başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurmalıdır. Dilekçeyi tam bir şekilde dolduran anneler, başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Büyükelçilikler ile Konsolosluklar vasıtası ile yapabilmektedir. Başvurular şahsen veya posta yolu ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Ücretleri 2019

Öncelikle doğum yardımından yararlanabilmek için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanız gerekmektedir.  Buna göre;

  1. çocuk için: 300 TL
  2. çocuk için: 400 TL
  3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL doğum yardımı verilir.

Buna göre, ikiz doğuranlar o dğum için 700 TL tutarında yardım, üçüz doğuranlar o doğum için 1300 TL, dördüz ve sonraki çocuklar için de her bir çocuk için 600 TL daha eklenerek devam eder. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için herhangi bir yardım yapılmaz. Fakat belirlenmiş olan tarih sonrasında doğan çocuklar için verilecek olan doğum yardımı hesaplaması daha önce doğan çocuklar için yapılır. Yani bu tarihten önce 1 çocuğunuz dünyaya gelmiş ve bu tarihten sonra bir çocuğunuz daha olmuş ise 2. Çocuk için toplamda 400 tutarında bir yardım alacaksınız gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Fakat görüldüğü gibi ilk doğan çocuk için yardım alınamıyor.

Çocuk Parasını Kimler Alabilir?

Doğum yardımı parası memurlar da dahil olmak üzere, yeni doğum yapan tüm annelere verilmektedir. Fakat doğum yardımı almak için bazı esktra şartların tamamlanması gerekmektedir. Doğum yardımı yasasından faydalanarak doğum yardımı alabilmek için annenin ve bebeğinin sağ olması zorunluluğu vardır. Aynı zamanda yalnızca Türk vatandaşı olan anneler bu yardımı alabilmektedir. Öte yandan doğum yardımı sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan annelere verilmektedir.

Memur Anneler Bu Yardımı Nasıl Alır?

Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışmakta olanlar, doğum yardımı başvurularını görev yaptıkları kurum ve kuruluşlar üzerinden başvuru yapabilirler. Doğum yardımı ile aklınıza gelen her türlü istek, öneri ve aklınıza takılan takılan soruları sormak için, 144 veya 183 numaralı hattı arayabilir ve sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ