Banka Kredi Kampanyaları

Çocuk Parasının Yatıp Yatmadığını Öğrenmek İçin Sorgulama

Her yeni doğan Türk vatandaşı bebek için bilindiği üzere çocuk paraları veriliyor ve bu paralar da PTT aracılığı ile aktarılıyor Gerekli işlemlerinin tamamlanması ile beraber doğum parası anne adına yatırılacaktır. Eğer anne sağ değil ya da Türk vatandaşı değil ise, paralar babanın hesabına aktarılır. Ancak paranın yatıp yatmadığını da düzenli olarak takip etmek gereklidir. Sürekli PTT şubelerine gitmek belli bir aşamadan sonra sizlere zor geleceğini biliyoruz. Bunun için bu yazımızda PTT çocuk parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

çocuk parası sorgulama

çocuk parası sonucu öğrenme

E Devlet Üzerinden Sorgulama

Sorgulama yapılacak sorgularıma yöntemlerden, birisi annenin TC kimlik numarası ve E devlet şifresi ile e devlet sistemine giriş yapmasıyla olacaktır.  Buradan çocuk parasını sorgulama işlemini günün her saatinde sorgulayabilirsiniz.  Eğer daha önceden E devlet şifresi alınmadıysa, bu durumda PTT‘lere giderek nüfus cüzdanı aslı ile beraber başvuru yapıp 2 TL karşılığında alabilirsiniz.. E devlet portalına giriş yaptıktan sonra ödemeler başlığı altından doğum parası başlığı altında kontrollerinizi yapabilirsiniz. Eğer çocuk parası baba adına yattıysa aynı işlemleri baba için yapmanız gerekmektedir.

PTT Şubelerine Sorma

Eğer PTT şubesi size yakınsa belirli süre zarfları içerisinde, çocuk paranızın yatıp yatmadığını sorabilirsiniz. Buraya giderken de yine kimliğinizin mutlaka yanınıza olması gerekiyor.

Telefon ile Sorgulama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ‘nın çağrı merkezi numarası olan 170 ‘i arayarak birçok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz gibi yeni doğan çocuklar için verilen yardımlar hakkında, tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Paranızın yatıp yatmadığı, başvurunuzun hangi aşamada olduğu gibi hususlarda tarafınıza bilgi paylaşımları detaylı olarak yapılmaktadır. Yine bilgi almak isteyen kişinin hizmetten yararlanan yani parayı alan kişiler olması gerekiyor. Bunun için tarafınıza birkaç güvenlik sorusu ve güvenlik aşaması bilgileri soruluyor.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatıyor?

Aslına bakıldığında; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin parası hesaplarına bir şekilde geçiyor. Tabii ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğu için, herkes parasını hızlı şekilde çekmek istiyor. Ancak şunu da aktarmak istiyoruz ki, o da yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatmaktadır. Bunun evvelinde nadir olsa da daha erken paralarını alan bireyler görülmektedir. Bunun nedeni işlem hacmi az olan yerlerde ikamet ediyor olmalarıdır.. Örneğin İstanbul ‘da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu ‘nun küçük bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı doğal olarak bir değildir. Tabii ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni doğan çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için paralar da eş zamanlı olarak bireylerin hesabına geç yatacaktır. Fakat her durumuna karşı, azami gün olarak 45 gün gibi bir kural vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ