Banka Kredi Kampanyaları

EFT Nedir

Bankacılık sistemlerinin her geçen gün geliştiği günümüzde artık tek bir tıkla ya da akıllı telefonlar üzerinden çoğu bankacılık işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık sayesinde artık banka şubelerine gitmeye bile gerek kalmamıştır. Bu işlemlere örnek olarak; EFT işlemi, havale işlemi, hesap açma – kapama, döviz alım satımı, altın alım satımı, fatura ödeme, kurum ödemeleri gibi daha birçok işlemi sayabiliriz. Bu yazımızda bu işlemlerden EFT hakkında sizi bilgilendirecek ve EFT nedir kısaca izah etmeye çalışacağız.

eft-saatleri

eft nedir

EFT Nedir

EFT; uzun adıyla Electronic Fund Transfer yani Elektronik Fon Transferi olup, iki farklı banka arasındaki hesaplar arasında yapılan ve belirli saatlerde yapılabilen para transferi işlemidir. EFT işleminin belirli saatler arasında yapılmasının sebebi ise; iki farklı banka arasında yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Genelde EFT işlemi havale işlemi ile karıştırılmaktadır. Havale işlemi ise aynı bankaya ait farklı hesaplar arasında olduğu için anında gerçekleştirilebilmektedir. Şube kapalı olsa bile mesai saatleri dışında ya da resmi tatil günlerinde olsa bile; internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da telefon bankacılığı üzerinden havale işlemi gerçekleştirilebilir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark

EFT nedir izah ettik ancak daha iyi anlaşılması adına EFT ve havale işlemine bir örnek verecek olursak; X Bankasında hesabı olan bir kişinin Y Bankasında hesabı olan bir başka kişiye, banka üzerinden para göndermesi işlemi EFT işlemi, X Bankasında hesabı olan bir kişinin yine X Bankasında hesabı olan başka bir kişiye banka üzerinden para göndermesi işlemi ise havale işlemidir.

EFT Saatleri

EFT işleminin belirli saatlerde yapıldığını söylemiştik. Bu saatler genelde saat 09:00 – 17:00 arasında mesai saatleri içerisinde olup, bankadan bankaya başlangıç ve bitiş saatleri 15 – 30 dk arasında küçük farklılıklar gösterebilir. Bu saatler içerisinde vereceğiniz EFT emirleri tahmini 15 – 20 dk içerisinde yerine getirilecek ve para transferi tamamlanacaktır. Ancak bu saatler dışında EFT işlemi yapılmak istendiğinde ise; EFT işlem emriniz alınacak ancak işlem sonraki ilk iş günü mesai başlangıcı ile birlikte yerine getirilecektir. Hafta sonları ve yine resmi tatil günlerinde de EFT işlemi yapılamamaktadır.

EFT Nedir açıklarken her bankanın EFT saatinin de değişik olduğunu söylemiştik. Bankaların EFT saatleri için bankaların EFT saatleri ile ilgili olarak www.bankasikredi.com/category/eft-saatleri bölümümüzden aradığınız bankanın EFT saatini bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ