Banka Kredi Kampanyaları

Havale Nedir

Para transferi işlemi bildiğimiz üzere 3 farklı şekildedir. Bunları sırasıyla sayacak olursak; virman, havale ve EFT işlemleridir. Genelde bankacılık işlemlerine yabancı olan vatandaşlar bu üç para transferi yöntemini de birbiri ile karıştırmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması adına; bu yazımızda havale nedir konusunu kısaca izah edecek ve yine eft ile havale arasındaki farklara değinmeye çalışacağız.

havale-nedir-2

Havale Nedir

Havale; farklı kişilere ait olan aynı bankaya ait hesaplar arasında yapılan para transferi işlemidir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; X Bankasında hesabı olan Ayşe Hanım ‘ın yine X Bankasında hesabı olan Kemal Bey ‘e para transferi yapması havale işlemi olacaktır. Havale işlemleri az önce de belirttiğimiz üzere aynı bankadaki hesaplar arasında yapılan transfer işlemi olduğu için 7 gün 24 saat boyunca yerine getirilebilmektedir. Vatandaşlar EFT ve havale işlemlerini karıştırdığı için EFT ‘nin de 7 / 24 yapıldığını düşünmektedir. Ancak bu doğru değildir.

havale-nedir-3

Virman Nedir

Virman kelimesi çok fazla kullanılmayan bir işlem olduğu için çoğu vatandaşımıza yabancı bir tabir olup anlamı; aynı kişiye ait aynı bankada bulunan hesapları arasında yapılan para transferi işlemidir. Yine bir örnek verecek olursak; X Bankasında hesabı bulunan Ahmet Bey ‘in yine X Bankasında açacağı başka bir hesabına para göndermesi işlemi virman olarak adlandırılmaktadır.

EFT Nedir

EFT; uzun adıyla Elektronik Fon Transferi, farklı iki banka hesabı arasında yapılan para transferi işlemidir. Bu nedenle de belirli saatler arasında yapılmaktadır. Bankaların EFT saatleri konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için www.bankasikredi.com/category/eft-saatleri linkini kullanabilirsiniz.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar Nelerdir

Havale nedir ve EFT nedir anlattıktan sonra bu iki işlemin çok sık karıştırılıyor olması nedeniyle; havale ve EFT arasındaki farklara da bakalım. Havalenin aynı bankaya ait iki ayrı hesap arasında yapılan para transferi işlemi olduğunu, EFT ‘nin ise iki farklı banka arasındaki hesaplar arası para transferi olduğu söyleyerek başlayalım. EFT işlemleri belirli saatlerde gerçekleştirilirken, havale işlemleri 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirilebilmektedir. Havale ücretleri yine EFT ücretlerine nazaran daha uygun olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ