Banka Kredi Kampanyaları

HGS İhlali Geçiş Sorgulama

HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi ); ücretli otoyol ya da köprülerden geçtikten sonra kolay ve otomatik ödeme imkanı sağlayan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen sistemin adıdır. HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi ) ile genel anlamda bilgi sahibiyiz diyebiliriz ancak ayrıntıları konusunda maalesef kafa karışıklıklarına neden olabilecek bazı hususlar da bulunmaktadır. Bu yazımızda HGS konusunu ele alarak, HGS ihlali geçiş sorgulama nasıl yapılır kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

hgs-nedir

hgs

HGS Nedir

HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi ) ‘nin asıl amacının ne olduğunu söyleyerek başlayalım. HGS ‘de amaç; araçların ücreti otoban ve köprülerden çıkacakları yerlerde ödeme için bekleme yapmadan hızlı bir şekilde geçmesini sağlamaktır. Özellikle yoğun arterlerde ödeme konusu ciddi anlamda trafik yoğunluğuna neden olmaktadır. Bu yoğunluk ta HGS ve OGS sistemleri ile çözülmüştür. HGS ‘nin mantığında; araçta bulunan manyetik kart ile HGS ödeme noktası arasında dijital olarak bağlantı kurulması ve ödeme işleminin gerçekleştirilmesi yatmaktadır. Bu işi de; HGS satın alma işlemi sırasında size verilen yapışkan HGS etiketinin içerisinde bulunan chip gerçekleştirmektedir.

HGS ‘den geçiş yapıyorken bakiyenizde para olması gerekmektedir. Bakiyeniz de yoksa 1 hafta içerisinde bakiye yüklemeniz gerekmektedir. Aksi durumda HGS cezalı duruma düşersiniz.

HGS Nasıl Cezalı Duruma Düşülür

Eğer hiç HGS ‘niz yoksa ve ödeme yapmadan da geçiş yaptıysanız bu durumda, HGS geçiş ihlali yapmış olursunuz. Bu durumda da 15 gün içerisinde HGS almanız gerekmektedir aksi takdirde bu ücret sizden cezalı olarak tahsil edilecek, ceza olarak ta yapmış olduğunuz HGS geçiş ücretinin 10 katını ödemek durumunda kalınacaktır.

hgs-ihlal

hgs ceza

HGS ihlali Geçiş Sorgulama

HGS ihlali geçiş yapıp yapmadığınızı sorgulama için de PTT ‘nin internet sayfası www.ptt.gov.tr adresinden HGS ihlal geçiş sorgulama yapmanız gerekmektedir. Bunun için direkt olarak https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#violation linkini kullanabilirsiniz. Yine Karayolları Genel Müdürlüğü ‘nün HGS Müşteri hizmetleri 444 1 788 nolu telefonu da arayabilirsiniz. Bu hattın çok yoğun olduğunu şimdiden sizlere hatırlatalım. Israrla aramaya devam etmek gerekmektedir.

HGS Nasıl Alınır

HGS nasıl alınır bunu da izah ederek yazımızı noktalayalım. HGS almak için ister herhangi bir PTT şubesine ya da anlaşmalı bankalara başvuruda bulunmanız gerekecektir. HGS başvuru için gerekli belgeler ise; araç sahibinin nüfus cüzdanı ile aracın ruhsatıdır. HGS başvuru ücreti 5 TL olup, ayrıca 30 TL de bakiyenize yüklemeniz gerekecektir. Toplamda ihtiyacınız olan para 35 TL ‘dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ