Banka Kredi Kampanyaları

Sıfır Arabanın Tamamına Kredi Çıkar mı

Bankalar kredi kampanyaları konusunda birbirleri ile her geçen gün daha da fazla yarışırken; özellikle otomotiv üretici firmaların yaptığı kampanyalar ile birlikte, bu rekabet taşıt kredisi kampanyalarında daha da hissedilir oldu. Bu yazımızda taşıt kredisi üzerine biraz daha ayrıntılara inerek; en çok kafa karıştıran konulardan birisi olan sıfır arabanın tamamına kredi çıkar mı sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

sifir km araba kredi

sifir km araba kredi

Genel Hatlarıyla Taşıt Kredisi

0 km arabalar ve yine 2.el araçlar için verilen finansman desteğine taşıt kredisi denmektedir. Bu kredi verilebilmesinin belli başlı bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar özellikle 2. El taşıt kredisinde daha fazla ön plana çıkmaktadır. Örneğin; 2. El taşıt kredilerinde finansman oranları biraz daha düşmekte, aynı zamanda da kredi ile satın alınacak aracın yaşının da en fazla 10 olması talep edilmektedir. Bu 10 yaş sınırı maksimum rakam olup, genelde bankalar bu sınırı 7 ‘de sabitlemektedir. 0 km araçlarda da belli başlı bazı şartlar bulunmakta, finansman oranı ise ikinci ele nazaran biraz daha fazla olacaktır.

0 Km Araçlar İçin Taşıt Kredisi

0 km araçlar için çekilecek taşıt kredilerinde; mevcut aracın değerinin % 80 ‘ine kadar kredi verilmektedir. Bu oranlar yine bankadan bankaya değişebilmektedir. Bazı bankalar bu oranı % 70 e kadar indirirken bazı bankalar bu sınırı biraz daha yukarı alabilmektedir. Böylelikle yazımızın başında sormuş olduğumuz sorunun cevabı da yerini bulmuş olacaktır. Yani sıfır arabanın tamamına kredi çıkmamaktadır. Ancak aracın tamamen kredi ile alınabilmesinin bazı yöntemleri  bulunmaktadır.

Kalan Miktar İçin İhtiyaç Kredisi

Çoğu banka aracın tamamına taşıt kredisi vermemekteyken, bir alternatif yöntem olarak müşterilerinin peşinatlarının olmaması halinde; % 80 ‘i için verdiği taşıt kredisine ilaveten, kalan % 20 ‘lik kısım için de bireysel ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Böylelikle aracın tamamına kredi çıkarılmış olur. Ancak tamamına taşıt kredisi çıkmayacaktır. Bu durumda kişinin iki ayrı kredisi olacaktır. Her ikisinin de ödemesi ayrı olacaktır.

Kredi Kartından Ödeyin

Bazı otomotiv üreticileri; bankadan çekilen kredi sonrası yetmeyen ve arta kalan meblağlar için kredi kartı ile ödeme de kabul etmektedir. Ayrıca anlaşmalı bankaların kredi kartları için de 6 taksite kadar bölebilmektedir.

Filo Alımları ve Ticari Kredilerde Durum Farklı

Rent A Car şirketlerinin ve yine diğer şirketlerin araç alımları ile ilgili olarak çekilmek istenen kredilerde; ticari krediler de alınabildiği için bu durumda şartlar değişebilmekte ve araçların tamamına kredi çıkabilmektedir. Bireysel taşıt kredilerindeki finansman oranı sınırı ticari kredilerde uygulanmayabilmektedir.

Araca Tedbir Koyuluyor

Son olarak taşıt kredisi çekilmesi ile birlikte satın alınacak araç üzerine ipotek koyulduğunu da hatırlatalım. Bu ipotek taşıt kredisi bitene kadar da durmaya devam edecek, borcun bitimi ile birlikte ipotek banka tarafından kaldırılacaktır. Bu süre zarfında aracın satışı mümkün değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ