Banka Kredi Kampanyaları

Temettü Nedir Ne Kadar Ödeme Yapılır

Temettü nedir?

Bir işletmede bulunan bütün ortakların kâr aldıkları paya temettü denir. Hangi ortağın ne kadar kâr alacağı ise şirkette bulunan hisse senedine oranlı olacaktır.

Temettü, ortaklara hisse senedi olarak dağıtılmaktadır. Bu şekilde kâr dağıtılmayıp, temettü sermaye artırımına harcanmış oluyor. Ortaklar hisse senetlerini ellerinde bulundurduğu sürece kârdan pay alacaktır.

temettü nedir nasıl alınır

temettu nedir

Şirketler yılsonu bilançolarında, temettü oranları hakkında bilgi vermektedir. Bu sayede yatırım yapacak yeni yatırımcı bu oranları inceleyebilir.

Temettü Dağıtımı Nedir?

Bir şirketin normal faaliyet döneminde ettiği net kârdan, vergi ve diğer giderler çıkartıldıktan sonra kalan kısmının %20’sinden az olmak şartıyla ortaklara dağıtılması durumudur.

Temettü dağıtımı kararını genel kurul tarafından alınmaktadır.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Temettü dağıtımı 3 şekilde yapılmaktadır. Bunlar:

  • Temettü’yü, nakit olarak ödemek,
  • Temettü’ye karşılık hisse senedi kadar, hisse senedi vermek,
  • Temettü’yü bir miktar nakit ve hisse senediyle ödemek,

Kâr dağıtımı, her yılsonunda bilançolar ile birlikte gündeme gelirler. Eğer uzun ve orta vadeli yatırım düşünen yatırımcılar, Temettü’lerini bir miktar nakit ve hisse senediyle almasında fayda vardır.

Anonim ortakların, borsada işlem gören hisse senetleri de aynı şekilde, nakit veya hisse senedi olarak dağıtılabilir. Eğer piyasada işlem görmüyorsa birinci temettü ödemesi nakit olarak yapılmak zorundadır. Temettü ödemeleri genel olarak Mayıs ayına kadar ödenmiş oluyor. Bunun sebebi ise, anonim şirketlerin temettü ödemesini  ‘ hesap dönemini takip eden 5. Ayın sonuna kadar’ ödeme zorunluluğu olmasıdır.

Temettü Nasıl Alınır?

Şirketin temettü ödemelerinden faydalanmak için hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan almak yeterlidir. Temettü dağıtımından bir gün önce bile almış olsanız yine de temettü ödemesi alacaksınızdır. Hisse senetleri borsada işlem gören işletmelerin temettü dağıtım şartları yoktur. Bu tarz şirketlerde politikalar belirlemiş ve bunlar uygulanmaktadır.

Temettü dağıtımı ilk olarak genel kurula sunulur ve genel kurul kararını verdikten sonra temettü dağıtım tarihi hissedarlar ile paylaşılır. Hisse sahibi olan kişilerin temettü dağıtıma katılabilmesi için tek yapması gereken, temettü dağıtımının yapılacağı sabaha kadar o şirketin hisse senetlerine sahip olmasıdır.

Temettü dağıtacak şirketin hisselerine sahipseniz veya bedelsiz hisse senedi şeklinde dağıtılacak temettüleriniz varsa bu temettüleriniz yatırım hesabınıza yatacaktır.

Temettü alınırken dikkat edilmesi gerekilen bir hususta, dağıtılacak temettü kadar hisse fiyatının da azalmasıdır. Yani eğer bir şirket temettü dağıtacak ve dağıtımdan önceki gün hisse senedi fiyatı 10TL ise, dağıtılacak temettü 4 liraysa, hisse senedinin yeni değeri (10-4=6) 6TL olacaktır. Sadece temettü almak için bir hisse senedi almak bu bağlamda mantıksız bir hareket olmaktadır.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Örnek vererek bu konuyu açıklayalım. Bir şirket %40 temettü ödeyeceğini açıklamıştır. Şirkette bulunan hisse senedi 100 tanedir. Hisse senetleri nominal değeriyle ölçülmektedir. Nominal değer borsalarda 1TL olarak bilinmektedir. Yani 100×0,40= 40TL temettü almış olursunuz. Kısaca 1 tL karşılığında 0,40 kuruş temettü almaktasınız.

Teknik Analizde Adı Geçen Destek-Direnç Nedir Nasıl Hesaplanır konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/teknik-analizde-adi-gecen-destek-direnc-nedir-nasil-hesaplanir okuyabilir ve farklı bilgiler edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ