Banka Kredi Kampanyaları

Türkiye Ekonomisinin Son 10 Yılını Mercek Altına Aldık

Türkiye ekonomisi son on yıllık süre zarfında büyük oranda yıpranan bir yapıda yer almaya başladı. Var olan dış borçların giderek artması ve üretim seviyesinin düşmesinden dolayı da dışa olan borçlanma, cari açık ve ithalat oranlarının artması ile beraber üretimlere bağlı ihracatın azalması durumu da söz konusu olacaktır. Türkiye ekonomisi hakkında fikir sahibi olmak için bu kadar geniş bir rapor hazırlamaya gerek olmadan insanların alım güçlerine bakılarak da durumun ne derecede olduğu hakkında bilgi sahibi olunabilir. Her geçen gün artış gösteren vergilerle beraber; Türk halkının alım gücünde ciddi bir düşüş gözlemlenmiş ve gelir gider dengesi devlet kontrolünün tamamen dışında yer almaya başlamıştır.

türkiyenin son 10 yılı ekonomi

ekonomik veriler

İthalat ve İhracatta Büyüme

TÜİK Mayıs verilerine göre Türkiye’nin ithalat ve ihracat rakamlarında ciddi bir büyüme söz konusu olarak kendini gösteriyor. 2017 yılının Mayıs ayındaki ihracat oranı %12.5 oranında artarken; ithalat ise %21.7 oranında artış gösterdi. 2007 yılından beri daha fazla ithalat oranının var olduğu istatistiksel verilere dayandırılarak söylenebilirken; Türkiye ekonomisinin cari açığında da gözle görülebilecek düzeyde bir fark gündeme geldi. 2007 yılındaki ithalat oranı 107 milyon dolar ile %25.4 oranında artış gösterirken; ithalat oranında ise bu rakam 170 milyon dolar olarak gözlemlenerek; %21.6 oranında olduğu belirtilmiştir. 2017 yılına oranla daha az bir cari açık dış ticaret piyasasında Türkiye’nin yıllık karnesi olarak kabul görmüştür.

İthalat oranlarının ve ihracat düzeyinin ilişkisi kapsamında ortaya çıkacak olan sonuç; hükümeti memnun edecek şekilde ilerlemektedir. Daha yüksek ihracat oranlarına sahip olarak var olan cari açığı düşürmeye dayalı yollar izlenmesi durumunda da kesin çözümler ortaya konulmuştur. Şimdiki dönemlerde de izlenen politikalar az da olsa cari açığın ortadan kaldırılmasını sağlasa da etkili olmadığı da görülmektedir. 2017 Haziran verilerine göre cari açık 1 milyar 201 milyon dolar azalmıştır. Bir önceki yılın verilerine oranla daha düşük bir biçimde seyreden cari açık tam olarak 34 milyar 340 milyon dolar rakamlarında seyretmeye de başladı.

Cari Açıklar

Türkiye’nin son on yıllık zaman dilimi içerisindeki ekonomi politikalarından kaynaklı sonuçlar kapsamında ülkenin var olan cari açığı kapatmak üzere faaliyetler içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Gerek Türk halkının ekstra vergileri dahilinde gerekse de dış ticaret pazarında Türkiye’nin daha etkin bir yol izlemesi durumu ile ekonomi zaman içerisinde düze çıkacaktır. Yalnız kısa vadede çözüm üretmek yerine kalıcı kararlar alarak ekonomi alanında ilerlemeye devam etmek; bu ülkenin vatandaşlarına katkı sağlayarak daha refah bir yaşantı içerisinde yer almaları konusunda da ön planda yer alacaktır. Bununla beraber de büyüme oranları daha yüksek seviyelerde yer almaya başlayacak ve Türkiye en güçlü ekonomiye sahip olan devletler arasında da adından söz ettirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ