Banka Kredi Kampanyaları

Evin Ekspertiz Değeri Düşük Çıkıyor Ne Yapmalıyım

Tüketicinin satın almak üzere bankaya başvuru yaptığı ev için ne kadar konut kredisi kullanabileceğini gösteren ekspertiz değeri hesaplama sürecinin çeşitli sebeplerden dolayı olumsuz geçmesinden dolayı, Türkiye’deki konut kredi başvurularının %25’i sonuca kavuşamamaktadır. Süreçte karşınıza gelecek olan aksaklıklar, beklenmedik sorunlar hem tüketicinin zamanını hem de bütçesini etkilemekte ve hayalindeki eve ulaşım sağlamasına engel olmaktadır.

evin ekspertiz değeri düşük çıkıyor

düşük ekspertiz değeri

Ekspertiz Sürecinde Beklenmedik Rakam Çıkması

Ekspertiz sorunlarının neredeyse yarısı, beklenen değerin altında çıkmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Değer düşüklüğü genelde ekspertiz görevlilerinin ihmal etmesinden ya da bir şeyi yanlış yapıyor olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Ama bu durum genel olarak ekspertizlerden kaynaklanan bir sorun olmaz ve bazı ekstra durumlar ortaya çıkmaktadır. Evin değerinin piyasa değerinden fazla tutarlarda satılması veya peşinat ile ilgili problemlerin olmasından dolayı fazla beyan edilmesi ile alakalı bir durum olmaktadır. Evin değerinin yüksek gösterme ve kredi tutarını yükseltmek genel olarak işe yarayan bir durum değildir ve boşuna ekspertiz ücreti ödeyerek zarar edersiniz. Özellikle yeni yapılmış olan evlerde kredi tutarı ile ilgili sıkıntı ve problemler varsa evin tamamlanmasından sonra eksper işlemine başlamanız, sizlerin daha avantajlı olmasına olanak verecektir.

Konutun Kaçak Olması Durumu

Konutlarda çizilen projelerin devamında yapılan ek yapılardan ötürü eksper olumsuz veya değerini düşük verebilir. Genellikle Kömürlük, Depo gibi yapıların konuta ek yapılması ile bu durumlar meydana gelmektedir. Böyle bir durum olup olmadığını öğrenmeniz baştan sizlere büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Ortak Tapu Sorunları Olabilir

Dubleks, Tripleks olarak bilinen 2-3 katlı yapıların sadece bir katını almak istemekten dolayı kaynaklanan sorunlar olmaktadır. Bu tarz sorunlar herkesin başına geldiği gibi, sizlerin de başına gelebilir. Bu tarz durumlardaki evleri almanın tek güzel yolu, ortak bir tapu oluşturmaktır. Ama bankalar alınacak konutun neredeyse tamamına ipotek koyacaktır ve beklemediğiniz sonuçlar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu durumda ortak tapu sahibi ipotek koyulmasına onay vermesi ve bankalardaki resmi evrakları imzalaması gerekmektedir.

Hacizli ya da İpotekli Konut Olabilir

Alınacak konutun çeşitli bireylerin veya kurumların ipoteklerinin veya hacizlerinin olması ile beraber ekspertiz olumsuz olarak yanıt vermektedir. Bankalarda kredi işleminizi ipotek veya hacizler tapudan kaldırılana kadar dondurulacaktır. Kaldırılmasında sonra ise yeniden eksper gidip kontrolünü yapacaktır. İpotek işlemleri kısa sürede tamamlanabilirken, haciz işlemleri çok uzun sürebilir

Ekspertiz Raporu Düşük Çıkarsa Ne Yapılmalıdır?

Yukarıdaki durumlardan bir tanesi başınıza geliyor ise, bu nedenleri araştırmanız gerekmektedir. Eğer alacağınız evin değeri belli ve sizler çıkan rapora inanmıyorsanız, ekspertiz şirketine dava açabilirsiniz. Dava sonucunda evin net değeri ortaya çıkar. Ortada herhangi bir yanlış durum var ise, mahkeme bunun kararını verir. Ama mutlaka evin tam değerini bilmeniz gerekiyor. Böyle bir durumda o binada bulunan evlerin değerlerini araştırabilir ve daha sonra gerekli şikayeti açabilirsiniz.

Sitemiz üzerinde Bankadan İkinci Konut Kredisi Çekilir mi ile ilgili yazımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/bankadan-ikinci-konut-kredisi-cekilir-mi/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ