Banka Kredi Kampanyaları

Karşınızdakini Anlamak İçin 5 Temel Beden Dili Açıklaması

Beden dili hareketlerini tercih etmeden sadece konuşulan sözlere itimat etmek ve bunlar ile sınırlı kalmak, pek çok kişinin düştüğü hatalardır. Söyleyeceklerimizi karşı tarafa ilettiğimiz veya diğer kişinin söylediği şeyleri dinlediğimiz zaman, iletişimin gerçek olduğunu düşünürüz. Sözel olmayan iletişimi tamamen yok sayarsak, beden ve vücut dili olmadan konuşmayı sağlıklı bir şekilde bitirdiğimizi düşünürüz ve genel olarak bu noktada yanılırız. Çünkü beden dili hareketleri ve anlamları, konuştuklarımızdan daha etkili olabiliyor. Sadece beden dili hareketlerine de değil de, karşımızdaki kişiyi bütün bir şekilde incelememiz gerekir. Jest-mimik, ses tonu, tınısı, yüksekliği veya alçaklığı bunların her biri doğru bir iletişim oldukça önem arz etmektedir. Ayrıca beden dili öğrenme ve anlama teknikleri ile beraber anlatılmak istenenin ne olduğunu keşfetmemizi sağlayacaktır.

beden dili

Parmak ile işaret ederek üstünlük gösterme hareketi

Bu hareketi genel olarak herkes kullanıyordur diye düşünüyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de kavgalar bu hareket ile başlıyor. Karşıdakine haddini bildirmek ve ben senden daha üstünüm anlamlarına gelmektedir.

Ses Tonundaki Değişiklik

Siz farkında olmasanız da ses tonunuzun istemsizce yükselmesi, konuya olan ilginizi gösterir. Kadınların sesleri ilgilendikleri bir konuyla alakalı konuşurken sesleri daha canlı olur, erkeklerinkini ise neredeyse bir oktav kadar kalın olmaktadır.

Başın Sola Doğru Yatması

Başını sola doğru yatırarak izleyen birisi, aslına bakarsanız sizlerin ne konuştuğunu dinliyordur ne de anlattıklarınız ile yakından bir ilgisi vardır. Bunu genel olarak bayanlar yapar ve bunu yapan bayan sizlere dalmıştır. İstediğiniz kadar bir şeyler anlatın fakat sizlere dalıp gitmiştir. Tabii bu arada başını sola doğru yatırıp daha dikkatli bakar. Aslında erkekler de bunu çok yapıyor.

Liderlik belirten otoriter hareketler

İster içinden gelsin isterse bunun özel eğitimlerini alsın ya da bilerek yapsın, insanlar bir gruba hükmederken hep benzer hareketleri gösterir. Ya da sizlerin başında olduğu için, liderlik taslayan hareketler gösterir. Dik durmak, bir amacı varmış gibi yürümek, büyük el hareketleri yapmak bunlardan birkaç tanesidir.

Titreyen Bir Bacak

Bacaklarınız vücudun en büyük organıdır ve eğer hareket ederlerse bunu kimse gizleyemez. Titreyen bacaklar gerginlik, iğrenme ya da ikisinin de beraber olduğunu gösteren bir beden dili hareketidir.

Sitemiz üzerinden İmza Sirküsü Nedir Ne İşe Yarar konulu yazımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/imza-sirkusu-nedir-ne-ise-yarar/  okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ