Banka Kredi Kampanyaları

Kocamın Ödenmemiş Borcu Kredi Notunu Etkiler mi

Günümüzde insanlar çeşitli gereksinimlerini karşılamak için bankalara başvurdukları zaman bankaların kişilerde aradığı bazı kriter olmaktadır. Bu kriterlerin başında ise, kredi notu gelmektedir. Buna göre hangi kredili ürün olursa olsun, kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notu ile beraber tüm şartları yerine getiriyorsa, kredi almasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kredi notu bankaların olması gerektiği gibi değilse, kredi alınması bir hayli zor olacaktır. Buraya kadar her şey güzel gidiyor ancak kredi çekecek olan bireylerin evli olması durumda, bazı ekstra hesaplar devreye giriyor. Kredi çekme girişimi yapan fakat eşinin borcu olan bireyler, kredi notlarının bu durumdan etkilenip etkilenmediğini bilmedikleri için, birçok sorun yaşamaktadır.

eşin ödenmemiş borcu kredi notu

kocamin odenmemis borcu kredi notunu etkiler mi

Kredi Notunda Eşin Önemi

Bu konuya bireysel olarak bakacak olursak eğer, evli çiftlerden bir tanesinin konut, ev ve taşıt kredisi gibi farklı kredileri almak için ihtiyaç duyduğu kredi notu, kişinin eşinin borcundan dolayı olumlu veya olumsuz olarak etkilenmez. Çünkü bankalarda ticari hariç tüm işlemler, bireysel olarak yapılır ve bankalar da birçok işlem için, bireylerin kendisi ile alakalı olurlar. Buna göre kredi çekmek isteyen herhangi bir bireyin eşinin piyasaya olan borcu nedeniyle kredi notunun düşük olmasından dolayı, olumsuz sonuçlar ile karşılaşmaz. Ancak bazı durumlarda standart uygulamasının dışına çıkılır ve eşlerin borçları kredi çekmek isteyen kişinin kredi notunu etkiler. Bu nedenle kredi almak isteyen özellikle yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyen bireylerin eşlerinin maddi durumlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Eşe Kefil Olma Durumu Kredi Notunu Etiler Mi?

Kredi notu her birey için ayrı ayrı hesaplanmasından ötürü, kişilerin eşlerinin borcu kredi notunun düşmesine ya da çıkmasına etki etmez. Fakat bu konuda da bazı ayrıcalıklı özel durumlar bulunmaktadır. Bu özel durumlardan bir tanesi de, çiftlerden birisinin diğerine kefil olduğu durumlar olmaktadır. Eğer kredi çekmek isteyen kişi, daha önce farklı krediler ya da borçlar için eşine kefil olmuşsa kredi notu direkt olarak etkilenmektedir. Çünkü kefil olunan kişi, bireyin eşidir. Eşin bankaya ya da piyasaya aktif borç bırakması durumunda, kredi notları da eş zamanlı olarak düşüşe geçer.

Kredi Notu Nedir Ne İşe Yarar ile ilgili yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/kredi-notu-nedir-ne-ise-yarar/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ