Banka Kredi Kampanyaları

Konut Kredisinde Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi

Her insanın en büyük hayali, kiradan kurtularak yeni bir ev sahibi olmaktır. Bu yüzden birçok kişi bankalara başvuru yaparak ev hayalini gerçekleştirmek için girişimde bulunmaktadır. Günlük yaşantımız içerisinde artık ev sahibi olmak da, sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Fakat konut kredisi alabilmeniz için ise ilk öncellikle satın alacağınız evin ekspertiz sürecinden başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.  Konut kredisi başvurusu yaptıysanız eğer, başvurunuz için ön onay gelecektir. Gerekli tüm belgeleri hazırladıktan sonra ise, bankalara da başvurduğunuz andan itibaren ekspertiz süreci de devreye girmiş olacaktır.

ekspertiz raporuna itiraz

konut kredisinde ekspertiz raporuna itiraz

Konut kredisi ekspertiz sürecinden geçmesinin belli başı nedenlerinin olduğunu söyleyebiliriz.  Bu nedenlerin başında ise genel olarak konut kredilerinde kullanma oranına bağlı diyebiliriz. Gelen kalan tutar için ise mutlaka peşin olması gerekmektedir. Değer biçme işlemi diğer bir ifadeyle ekspertiz ise bağımsız kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmeye çalışılıyor diyebiliriz.

Konut Kredisinde Ekspertiz Raporları

Bağımsız olarak çalışmakta olan ekspertiz kuruluşları tam da bu aşama da uzmanları evinize getirerek evin gerçek değerinin belirlenmesinde yardımcı olmaktadır. Krediniz ise belirlenmiş olan tutarlar üzerinden vadelendirmeye tabi tutulmaktadır. Evin değerinin belirlenmesi artık son derece önemli bir durumu ifade ediyor diyebiliriz. Kimi zaman ev ekspertiz raporunda hatalı durumlar ve kavramlar çıkabiliyor. Hatalı Ekspertiz Raporu son derece kritik bir durumdu. Kişinin hiç ama hiç istemediği bu durumun önüne geçmek için, uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Konut Ekspertiz Raporuna İtiraz

Ekspertiz raporuna itiraz edilmesi için kişinin ekspertiz şirketine dava açması gerekmektedir. Eğer ki açılacak olan davanın sonucunda mahkeme tüketiciyi haklı görürse eğer, görevlendirmiş olduğu ekspertizleri yeniden eve göndererek tespitin yeniden yapılmasını uygulamaya sokacaktır. Ekspertiz Raporları, uzman ve lisanslı ekspertizler tarafından hazırlanma sürecinden geçmektedir. Fakat tüketicilerinde itiraz edebilmesi adına dava açma hakkına sahip olduğunun da altını çizmek isteriz. Böyle bir durumda mahkeme hangi kişinin haklı olduğunu saptamak için, bazı durumları ele almaktadır.

Konut Ekspertiz Raporuna İtiraz Nasıl Edilir?

Konut ekspertiz raporuna itiraz etmek için bazı durumlar aktif olmaktadır. Yukarıda aktardığımız işleme ek olarak bazı durumları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eksperler evinizi gelip inceleme yaptıktan sonra hazırlamış olduğu rapor sonuçları, bazı durumlarda sizlerin istediği gibi olmayabiliyor. Evin değeri alacağınız fiyatın çok altında bir tutar oluyorsa ve böyle durumlarda itiraz edebilme hakkına da sahip olacaksınız. Evin değerinin alacağınız fiyatın altında bir ekspertiz raporunun çıkması, tabi hiç kimse tarafından istenmeyen bir durum olmaktadır. Eksperler tarafından raporlar hazırlanırken genel olarak şu noktalara dikkat edilmekte ve detaylı olarak incelenmektedir. Gayrimenkulün açık adresi, gayrimenkulün yer aldığı konum ve Kaç yaşında olduğu, gayrimenkulün alanı, Fiziki Durumu, Ulaşım Özellikleri, Konutun alt yapısı inceleme altına alınmaya çalışılır ve buna bağlı olarak değer çıkar.

Sitemiz üzerinden Bankadan İkinci Konut Kredisi Çekilir mi konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/bankadan-ikinci-konut-kredisi-cekilir-mi/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ