Banka Kredi Kampanyaları

Konut Kredisinde Eşimin Rıza Göstermesi Gerekiyor Mu?

Çiftlerin ikisinin de kredi çekilme işlemine rıza göstermesine eş muvafakatnamesi denilmektedir. 2002 yılından beri yürürlükte olan kanun kapsamında ev ipotek durumlarında kredi kullanıldığı takdirde eş muvafakatnamesi olmadan kredi çekme işlemi onaylanmamaktadır. Konut kredisi kullanmak isteyen evli çiftler için konutun üstünde herhangi bir mülkiyet hakkı olmayan eşlerin muvafakatnamesi olmadan kişinin ev alıp alamaması merak edilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen kişilere bilgi vereceğiz. Eş muvafakatnamesi resmi bir belgedir ve resmi olarak kullanılan krediye eşin izin verdiği anlamına gelir.

konut kredisi eş muvafakatnamesi

konut kredisinde esimin riza gostermesi gerekiyor mu

Eş Rızası Olmadan Konut Kredisi Alınabilir Mi?

Eşin rıza göstermemesi durumunda konut kredisi kullanılıp kullanılmayacağı özellikle evli çiftler tarafından çok fazla merak edilmektedir. Peki, eşin rızası olmadan konut kredisi kullanabilmek mümkün müdür? 2002 yılında çıkan yasa kapsamında evin ipoteklenerek kredi kullanılması durumunda eş muvafakatnemesi aranmaktadır. Bu durumun sebebi ise; ipotek ile kredi çekilmesinden kaynaklanır. Ev üzerine ipotek ile kredi çekildiği zamanlarda eş muvafakatnamesi zorunlu olan bir durumdur. Kredi kullanarak konut aldığınız zaman aldığınız konuta banka ipotek koyar. Eğer kişi kullandığı krediyi ödeyemeyecek duruma gelirse banka, ipotek konulmuş evi satışa sunar. Bu durumlarda eşin ipoteği geçersiz hale getirmek için açacağı davaları engellemek için bankalar, konut kredisi verdikleri sırada eşlerin rızasını ararlar.

Eş Rızası Olmadan Konut Kredisi Çekildiğinde İzin Vermeyen Eş Hakkını Nasıl Aramalıdır?

Konut kredisi almak isteyen birisi evli olduğu takdirde eşinin muvafakatnamesi olmadığı takdirde konut kredisi kullanamaz. Evinizin ipotek altında olduğu bütün kredi işlemlerinizde eşiniz evin üzerinde herhangi bir hak sahibi olmasa bile eşinizin kullandığınız kredideki ev ipoteğine rıza gösterdiğini belirten belgeleri bankaya giderek imzalaması gerekir. Eğer eşin evin ipotekli olduğundan haberi yoksa, kişi rızasının olmadığını hakimin karşısında da bildirmesi gerekecektir. Tapu kütüğüne ipotekli olan konut kredisi için şerh koyulması hakkında talebi olan eşlerin bu talepleri geri çevrilmemektedir. Eş rızası alınmadan kredi verilmesine yasak koyan kanun kapsamında bir eş alınan ev kendisinin üzerine olsa bile ipotekleme gibi bir lükse sahip değildir.

Yine konuyla alakalı olan Bankadan İkinci Konut Kredisi Çekilir mi konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/bankadan-ikinci-konut-kredisi-cekilir-mi/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ