Banka Kredi Kampanyaları

Kullanılmayan Kredi Kartına Aidat Ödenir mi? (İade Alınır mı)

Kredi kartları verilirken bankalar ve müşteriler arasında yapılan karşılıklı sözleşmeler bulunmaktadır. Bu sözleşmelerde kart kullanımı ile alakalı durumlardan biri olan kart aidatı da yer alamktadır. Bankalar kredi kartlarını kullanan kişilerden kart kullanım aidatı ya da Kredi kartı aidatı olarak bilinen bu tutarı periyodik olarak talep etmektedir. Hatta kart sahipleri kartlarını kullanmıyor olsalar bile bu miktar kart iptali gerçekleşmediği sürece borç olarak belirlenmektedir. Bu sebeple daha fazla kullanılmayan kartların sahipleri tarafından ilgili banka ile iletişime geçerek kapatılması talep edilmelidir.  Kişiler kullanmadıkları kredi kartları için 180 günlük bir süre içerisinde aidat talepleri ile karşılaşabilirler. Ancak en son kart kullanımının 6 aydan daha eski olması halinde aidat ödenmesine gerek yoktur.

kullanılmayan karta aidat gelir mi

kullanilmayan kredi kartina aidat odenir mi

Kredi Kartı Aidatına Dair Neler Bilinmeli?

Bankalar verdikleri kredi kartlarının bu şekilde aidatlandırılmasına ve müşterilerden bu tutarın tahsil edilmesine kart aktif kaldığı sürece kullanılmamış olsa dahi devam ederler. Müşteriler bu durumlarda banka ile iletişime geçmeli ve en son kullanımlarının 6 aydan daha eski olduğu hallerde ücret kesintisine itiraz etmelidir. İlgili yasal düzenlemeler gereği 6 aydan daha kısa bir süre önce kullanılmamış herhangi bir kredi kartı için hiçbir banka kredi kartı aidatı talep edemez. Bu kartlar hareketsiz kart sınıfına girmektedir ve müşteriler başka bir harcama gerçekleştirilmediği sürece bu kartlardan tekrar aidat talep edilmesi de mümkün değildir. Kişiler bulundukları döneme dair kullanım aidatı kesim tarihinden önce gerçekleştirdikleri kart iptal talepleri esnasında da dönem içine girilmiş olması gerekçesi ile talep edilecek aidat ödemelerini kabul etmemelidir. Yasa gereği kullanımına devam edilmeyeceği bildirilmiş bir kredi kartı için bu beyan tarihinden sonra herhangi bir aidat ücreti ya da kullanıma bağlı kesinti yapılmaz.

Müşteriler bu 6 aylık süreç öncesinde gerçekleştirilecek olan kredi kartı aidatları için ne yazık ki itiraz ya da iptal talebinde bulunamazlar. Bu tutarlar bankalar ile yapılan kredi kartı kullanım sözleşmeleri içerisinde müşterilere beyan edilmektedir. Kişiler kredi kartı alırlarken imzalayacakları bu sözleşmede yer alan aidat kısmını dikkatli bir şekilde incelemelidir. Sözleşmenin imzalanması ve kart kullanımının başlamasından sonra karşılıklı anlaşılan aidat tutarının iade edilmesi geçmişte mümkün olsa da günümüzde artık mümkün olmamaktadır.

Yine konuyla alakalı olan Kredi Kartımı İptal Ettirmiştim Tekrar Açtırabilir miyim konulu yazımızı da bu bölümden https://bankasikredi.com/kredi-kartimi-iptal-ettirmistim-tekrar-actirabilir-miyim/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ