Banka Kredi Kampanyaları

Maaş Hesaplarına Vergi Dairesi Haciz Koyabilir Mi?

Ödemediğiniz vergi borçlarınız varsa Vergi Dairesi bir süre sonra hakkınızda işlem yapmaya başlar. Çoğu kişi maaş hesaplarına vergi dairesinin bloke koyup koyamayacağını merak etmektedir. Vergi Daireleri’nden bu konuda yapılan açıklamalara göre kişilerin banka üzerinden açtıkları banka hesaplarının mevduat hesabı olduğu ve mevduat hesaplarının da E-hacize tutulabileceğini belirtmektedir. Burada önemli nokta ise; nafaka dışında hiçbir hesaba hiçbir şekilde tamamen haciz konulmaz. Vergi dairesi hesabınıza bloke koyduysa bankanıza açtırdığınız hesabın maaş hesabı olduğunu belirten bir dilekçe yazarak yazılı bir şekilde müracaat etmelisiniz. Bankanıza imzalı bir şekilde maaş hesabıdır yazısını yazmasını sağlayın.

maaş hesabına haciz

maas hesaplarina vergi dairesi haciz koyabilir mi

Maaş Hesabına Konan Bloke Nasıl Kalkar?

İcra Müdürlükleri genellikle bankalara gönderdikleri haciz yazılarında maaş hesabı konusunda istisnayı genellikle belirtir. Fakat bazen bu istisnanın icra memurlarının gözünden kaçtığını görebilirsiniz veya banka çalışan hesabını da bloke koyabilir. Banka hesabınıza blok koyduğu takdirde ilk olarak bankanızla iletişime geçerek bloke uygulanan hesabın bir maaş hesabı olduğunu ve bloke koyamayacaklarını hatırlatabilirsiniz. Aynı zamanda ilgili icra müdürlüğüne de bloke koyulan hesabın maaş hesabınız olduğunu belirten bir belgeyle başvuru yaparak maaş hesabınıza konulmuş olan blokeyi kaldırabilirsiniz. İcra müdürlüğü ve banka ile iletişime geçtiğiniz sırada blokeli olan hesabın maaş hesabınız olduğu mutlaka belgelemeniz gerekmektedir.

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir Mi?

Bankaların hesaplara bloke koyması takipte olan kredi veya kredi kartı borcu olan kişilerin sayısının artmasıyla beraber çok fazla yaygınlaşmaya başlamıştır. Banka kendisine gelen haciz müzekkereleri ve ihbarnameleri uyarınca borçlu olan müşterilerinin hesaplarına blok koyabilirler. Bankalar müşterilerinin bütün hesaplarına bloke koyma hakkına sahiptir. Fakat burada bir tane istisna vardır. O istisna ise; banka müşterilerinin maaş hesabına bloke koyma hakkına sahip değildir. Borçlu olan kişilerin maaş hesaplarına bloke koyulması veya haciz başlatılması borçlu olan kişinin temel ihtiyaçlarına bile erişimini engelleyebilir. Bu yüzden de maaş hesabına bloke koyulamaz. Herhangi bir haciz işlemi de uygulanamaz. Yalnız icra müdürlükleri alacağın karşılanması için çalışan kişilerin iş yerlerine haciz müzakereleri gönderme hakkına sahiptir. Bu şekilde borçlu olan kişinin maaşından 4’te 1’lik kısım kesilebilir.

Yine konuyla alakalı olan Kredi Puanına Göre Düşük Faizli Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/kredi-puanina-gore-dusuk-faizli-kredi-veren-bankalar/ okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ