Banka Kredi Kampanyaları

Ripple Coin Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Alınır

Bilinen diğer kripto paralardan farklı bir görevi olan Ripple’ı bu kadar ünlü yapan şey hiç şüphesiz arkasına her geçen gün daha büyük kurumları alması ve uluslararası piyasalarda önemli bir misyonu yerine getirebilecek potansiyele sahip olmasıdır. Ödeme ağı olma amacı taşıyan ripple coin nedir, ne işe yarar, nasıl alınır ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

ripple coin nedir

Ripple Nedir

Ripple Nedir?

XRP kısaltmasına sahip olan Ripple, kripto para borsalarında işlem gören ve merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. Uluslararası fon aktarımının çok daha kısa süre içerisinde, çok daha güvenli ve maliyetsiz olarak gerçekleştirilmesini mümkün kılan Ripple her geçen gün daha da büyümektedir.

Açık kaynaklı bir ödeme sistemi olarak tasarlanan Ripple, blockchain teknolojisine sahiptir ve en önemli ilkesi uluslararası ödemelere aracılık eden kurumların sağladığı kazancın çok fazla olduğunu iddia ederek bu sorunu çözmek istemesidir.

Ripple Ne İşe Yarar?

Ripple’ın kurucusu ve arkasındaki şirket olan OpenCoin, finansal sistemin parayı giderek daha fazla kontrol altında tutmak istediğini fakat bunun doğrudan daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu savunmaktadır. Ripple ve Paranın Amacı isimli şirket blog yazısında paranın kısa tarihine değinen OpenCoin işlem ücretleriyle birlikte yaşanan gecikmelerin ve hatalı transfer gibi yaşanan sorunlardan bahsetmiş, bunların artık yaşanmaması gerektiğini savunmuştur. Ripple bu açıdan uluslararası ödemeler başta olmak üzere merkezi olmayan nominal bir para birimi felsefesini dünyaya aşılamak ve işlem ücreti gibi maliyetlerin bir süre sonra hayatımızdan çıkmasını sağlamak gibi amaçlarla hareket eder.

Ripple Akbank Anlaşması

Ripple’ın küresel çapta anlaşmaya vardığı firmalardan birisi de ülkemizin en büyük mevduat bankalarından Akbank’tır. Akbank ile uluslararası ödemeler konusunda anlaşmaya varan Ripple, ilerleyen dönemlerde Akbank müşterilerinin internet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yurtdışı ödemelerini Ripple aracılığıyla basitçe yapabilmesini mümkün kılacaktır. Çalışmalar halen devam etse de kısa süre içerisinde bu anlaşmanın uygulama adımına geçeceği düşünülmektedir.

Ripple Nasıl Çalışır?

Ripple’ın arkasındaki isim David Schwartz’a göre mevcut ödeme sistemleri oldukça ilkel bir formda. Özellikle her sağlayıcının kendi ödeme sistemini geliştirmesinin ve müşterilerine bu sistemleri kullandırtmasının iki sistem arasında uyumsuzluk problemleri çıkarttığını savunan Schwartz, bu açıdan Ripple’ın farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlayabilecek şekilde çalışmasını sağladı.

Ripple Bitcoin Gibi Mi?

Ripple bazı açılardan Bitcoin’e benzese de daha matematiksel ve uygulamaya yöneliktir. Sınırlı sayıda üretilecek olan Ripple araya üçüncü bir kişi girmesine gerek kalmaksızın hesaptan hesaba para transfer edilmesini mümkün kılmasıyla Bitcoin’le benzerlik gösterse de farklı ödeme sistemleri arasında köprü kurabilme yeteneğiyle Bitcoin’den farklılaşmaktadır.

Fakat bu konuyla ilgili bilinmesi gereken en önemli detay Bitcoin ve Ripple’ın rakip olmamasıdır. Ripple bir tamamlayıcıdır ve bu tamamlayıcılar arasına Bitcoin’de yer almaktadır. Bu kapsamda Bitcoin kullanıcılarının da bir süre sonra Bitcoin’i kullanabilmek için Ripple’ı aracı kılması gerekeceği düşünülmektedir. Yine de bu ne Ripple’ın ne de Bitcoin’in varlığına bir tehdittir.

Ripple en basit haliyle euronuz ile dolar aldıktan sonra bu dolarınızla bitcoin satın almanıza işlemlerin her adımında yardımcı olur. Bu işlemleri çok daha kısa süre içerisinde çok daha düşük maliyetle ve güvenle yapmanızı sağlar.

Ripple Bitcoin Kullanıcılarına Nasıl Fayda Sağlar?

Bitcoin kullanıcıları da Ripple’ın varlığından fayda sağlayacaktır. Sahip olunan dövizle bitcoin satın almak isteyen bir kişi bu işlemi yaparken en düşük maliyetle ve kısa süre içerisinde bunu yapmak isterse Ripple üzerinden işlemi gerçekleştirmesi gerekecektir, ancak iş bununla da sınırlı değildir. Ripple dağıtık bir ağ olması kaynaklı merkezi değildir ve bilgi kontrolü, veri takibi ya da casusluk, izlenme gibi faaliyetlerin önüne geçer. İşlem onay sırasına girmeniz gerekmez ya da ütopik bilgileri ibraz etmenize gerek yoktur, sahip olduğunuz parayla bir şey satın alırsınız ve bu satın alımın gerçekleştiğinden farklı olarak konuyla ilgili hiçbirşey hiçkimse tarafından bilinemez.

Ripple’ın arkasındaki firma OpenCoin toplamda 100 milyar Ripple ortaya çıkaracağını duyurdu, bu Ripple’ların yarısını dolaşıma bırakmayı planlayan firma geri kalan yarıyı da saklamayı düşünüyor.

Ripple Madenciliği Yapılır Mı?

Ripple’ı diğer kripto paralardan ayıran diğer bir özellikte madenciliğinin yapılamamasıdır. Ripple sadece arkasındaki şirket OpenCoin tarafından üretilir ve kontrollü bir piyasa oluşturulmuştur. Her yıl 1 milyar Ripple olmak üzere toplamda 100 milyar Ripple üretileceği duyurulmuştur.

Ripple Ne Kadar?

Kripto para piyasaları oldukça hareketli ve öngörülemezdir, bu kapsamda burada bir değer paylaşılsa dahi 5 dakika sonra inanılması güç şekilde hatalı bir paylaşım olması muhtemeldir. Dolayısıyla Ripple’ın anlık fiyatını öğrenmek için herhangi bir arama motorunda XRP/TRY aramasını yapabilirsiniz.

Nasıl Ripple Alınır?

Yıl sonu tahminlerinin 1 doların üzerinde olduğu Ripple’ı satın almanın çeşitli yöntemleri var.

Ripple satın almak isteyen kişiler bunun için Bittrex, Poloniex, Bitstamp, Shapeshift gibi borsalardan istifade edebilir. İlgili borsalardan farklı olarak Ripple’ın kendi sitesi üzerinden de alım yapılabilir fakat çoğu kişinin yatırım amacıyla Ripple satın aldığı düşünülürse birden fazla işlem yapmamak için borsalardan alım yapmanın daha mantıklı olabileceği söylenebilir.

Yurtdışı borsalarından doğrudan Ripple satın almak da ülkemiz için mümkün olmayabilir. Bu kapsamda öncelikle BTC Türk, Paribu ya da Koinim gibi yereli kripto para borsaları üzerinden bitcoin alınmalı, daha sonra yabancı borsalara transfer edilip burada Bitcoin’in Ripple’a çevrilmesi gereklidir.

Hangi Türk borsasından bitcoin alacağınızı transfer işlem ücretlerine ve komisyonlara bakarak belirlemeniz gerekir. Borsalar arasında ciddi farklılıkların olduğu söylenebilir.

Ripple Cüzdan

Ripple satın aldıktan sonra bunu Gatehub ya da Rippex gibi cüzdan uygulamalarında muhafaza etmeniz mümkündür. Talep etmeniz halinde üye olduğunuz borsanın sizin için açtığı cüzdan hesabında da saklayabilirsiniz.

Daha önceden sizler için yayımlamış olduğumuz Dijital Para Nedir Ne İşe Yarar konulu yazımızı da buradan https://bankasikredi.com/dijital-para-nedir-ne-ise-yarar/ okuyabilir kripto paralar hakkında daha kapsamlı bilgiler edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ